"Magdalenka nie była żadną zdradą, nie była żadną umową o oddaniu własności komunistom, i to mogę państwu uroczyście w dwudziestą rocznicę powiedzieć" - oświadczył prezydent w radiowych "Sygnałach dnia".

Reklama

>>> Prezydent: Duży stół, dużo alkoholu

Lech Kaczyński zaznaczył, że "zła sława" rozmów w Magdalence "jest niezasłużona". "Tam doprowadzono do wolnych wyborów do Senatu. Nie mówię o samej legalizacji związku (NSZZ "Solidarność"), bo to było oczywiste. Tam doprowadzono do tego, że udział <Solidarności> w tych wyborach kontraktowych (...) do Sejmu był jednak znaczenie większy niż początkowo władza usiłowała zakładać" - mówił.

Niedobre spoufalenie

Prezydent podkreślił, że przy Okrągłym Stole doszło jednak do "nadmiernego spoufalania się niektórych działaczy opozycji z ówczesną władzą". Zdaniem Lecha Kaczyńskiego tylko kilka osób pozostało obojętnych na te próby. Wśród ludzi, którzy nie spoufalali się z ówczesną władzą, prezydent wymienił Tadeusza Mazowieckiego i Władysława Frasyniuka. "Myślę, że ja też się temu nie poddałem" - dodał

Byłem, więc ponoszę odpowiedzialność

Reklama

Z kolei w "Rzeczpospolitej" Lech Kaczyński napisał: "Uczestniczyłem osobiście w tamtych obradach. Ponoszę zatem za nie swoją cząstkę odpowiedzialności". "Z dzisiejszej perspektywy wiem, że można było chcieć więcej i bardziej zdecydowanie negocjować. Tyle że jest to przekonanie nabyte wiele miesięcy i lat później" - uważa.

Prezydent zaznaczył, że wokół Okrągłego Stołu szybko rozpoczęła się budowa legendy. "Czyż nie stał się on zbyt szybko fundamentem i usprawiedliwieniem słabości nowego polskiego państwa, które powstawało po 1989 roku" - zastanawia się. "Widać to w słabości wielu instytucji demokratycznego państwa, w tym szczególnie prokuratury, sądów i służb specjalnych. Dyskusje na temat interpretacji Okrągłego Stołu w moim przekonaniu długo nie zamilkną" - podkreślił.

Własna interpretacja

Dziś w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie historyków na temat Okrągłego Stołu. Ma to być przeciwwaga dla wczorajszej konferencji poświęconej wydarzeniom sprzed 20 lat, zorganizowanej w Sejmie. Wzięli w niej udział m.in. Adam Michnik i Aleksander Kwaśniewski.