Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby niebezpieczni przestępcy byli nadzorowani przez strażników całą dobę. W ciągu trzech miesięcy wszystkie więzienia w Polsce mają dostosować swe cele do takiego monitoringu. Dźwięk i obraz będą archiwizowane - poinformował wiceminister Krzysztof Kwiatkowski.

Reklama

>>> Policja od początku wiedziała, kto porwał Olewnika

Jednocześnie ministerstwo złożyło projekt nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego przewidujący monitorowanie również tzw. kącika sanitarnego. To wniosek po samobójstwie jednego z porywaczy Krzysztofa Olewnika. Robert Pazik powiesił się w monitorowanej celi. Okazało się później, że strażnicy nie wiedzieli, co działo się w kąciku sanitarnym. Obecne przepisy nakazują, żeby w kąciku sanitarnym więzień miał odrobinę prywatności, i dlatego miejsca te nie są monitorowane.

Krzysztof Kwiatkowski nakazał szczególną czujność wobec wszystkich skazanych, związanych ze sprawą Olewnika. Wiceminister codziennie dostaje specjalny raport w tej sprawie.

Wobec dyrektora i kierownika w więzieniu w Płocku, gdzie Pazik się powiesił, wszczęto postępowanie dyscyplinarne, które wykaże, czy są odpowiedzialni za brak nadzoru nad Pazikiem.

Reklama