Aż 57 proc. osób ciągle uważa, że Jan Rokita to najbardziej znany po Donaldzie Tusku polityk PO. Trzecią osobą (36 proc.) identyfikowaną z tą partią jest jest Janusz Palikot. Zbigniewa Chlebowskiego, szefa Klubu PO, rozpoznaje zaledwie 2 proc. badanych - pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

>>>Polacy: Tusk i Wałęsa to mężowie stanu

Najbardziej identyfikowanym z PiS jest Jarosław Kaczyński - 91 proc. wskazań. Z 83 proc. na drugim miejscu uplasował się za nim prezydent Lech Kaczyński, choć z objęciem urzędu oddał legitymację partyjną. Na trzecim miejscu - 38 proc. - znalazł się Zbigniew Ziobro, a tuż za nim - 37 proc. - Kazimierz Marcinkiewicz, który wypisał się z PiS półtora roku temu.

Politykiem najbardziej utożsamianym z SLD - 63 proc. identyfikacji - jest Leszek Miller, od dawna nienależący do Sojuszu. Na drugim miejscu (54 proc.) znalazł się Ryszard Kalisz. Kolejne osoby identyfikowane z SLD to Józef Oleksy - dziś poza Sojuszem - i Włodzimierz Cimoszewicz - senator niezależny. Tylko co czwarty Polak kojarzy z SLD Grzegorza Napieralskiego, Wojciech Olejniczak uzyskał 31 proc.

>>>Tusk niepopularny jak Kaczyński

W PSL jest dwóch wyraźnych liderów: Waldemar Pawlak - 93 proc. identyfikacji , i Jarosław Kalinowski - 80 proc. Biorąc pod uwagę wyniki innych partii, warto podkreślić, że obaj rzeczywiście należą do tej partii.

Sondaż przeprowadzono od 27 lutego do 2 marca na 1071-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków dla tvn24.pl i "Rzeczpospolitej".