W oświadczeniu przesłanym PAP we wtorek Włodzimierz Klonowski, Andrzej Dittwald oraz Teresa Bochwic poinformowali, że stowarzyszenie pod nazwą "Polska jest najważniejsza" powstało 10 października w Warszawie, a obecnie oczekuje na rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Reklama

Jak zaznaczono w oświadczeniu, w jego skład weszła większość członków Społecznego Warszawskiego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Powstanie stowarzyszenia o takiej samej nazwie ogłosiła we wtorek b. posłanka PiS Joanna Kluzik-Rostkowska. Towarzyszyli jej na konferencji prasowej - Elżbieta Jakubiak, poseł PiS Paweł Poncyljusz i eurodeputowani PiS - Paweł Kowal, Michał Kamiński i Adam Bielan.

Jakubiak na uwagę w wieczornej rozmowie w TVN24, że stowarzyszenie "Polska jest najważniejsza" już istnieje, powiedziała, że wie o tym. "Wiem, że komitet popierający w wyborach Jarosława Kaczyńskiego taką inicjatywę podejmował. Zresztą robił to w moim biurze" - mówiła. "Nazwa nie jest problemem i mam nadzieję, że współpraca z nimi nie będzie problemem. Ja tych ludzi znam, bardzo się cieszę, że dla nich Polska jest najważniejsza" - dodała.

Jak powiedziała, kolejnym krokiem - po powołaniu Stowarzyszenia - będzie utworzenie klubu parlamentarnego. "Na tym etapie nie mamy przedstawicielstwa jeszcze w Sejmie, nie mamy klubu. To jest - jak sądzę - kolejny krok. Chciałabym, żeby się tak stało, choć nikogo nie będę na siłę przekonywać" - zaznaczyła. Klub poselski tworzy co najmniej 15 posłów.

Reklama

Do stowarzyszenia należą, oprócz Jakubiak i Kluzik-Rostkowskiej, m.in. posłowie PiS: Paweł Poncyljusz, Lena Dąbkowska-Cichocka, Tomasz Dudziński, Jan Ołdakowski oraz europosłowie PiS: Adam Bielan, Michał Kamiński, Paweł Kowal, a także europoseł Marek Migalski.

ReklamaDo stowarzyszenia weszły "twarze" kampanii prezydenckiej szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego; Kluzik-Rostkowska była szefową jego kampanii, Poncyljusz - rzecznikiem. W sztabie wyborczym była także Jakubiak.

W stowarzyszeniu są osoby, które współpracowały z prezydentem Lechem Kaczyńskim - Jakubiak to b. minister w kancelarii prezydenta; prezydenckim ministrem był także Michał Kamiński, który razem z Adamem Bielanem odpowiadali za kampanię wyborczą Lecha Kaczyńskiego.

Kluzik-Rostkowska to b. pełnomocnik prezydenta Warszawy (gdy pełnił tę funkcję Lech Kaczyński) ds. kobiet i rodziny, a także b. minister pracy w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W kancelarii Lecha Kaczyńskiego pracowała także Lena Dąbkowska-Cichocka - pełniła funkcję podsekretarza stanu.

Jednym z bliskich współpracowników prezydenta Kaczyńskiego był także Ołdakowski. Podczas kadencji Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Warszawy był jego pełnomocnikiem ds. Muzeum Powstania Warszawskiego, a po wybudowaniu muzeum został jego dyrektorem.

Wieczorem zaczęła działać strona stowarzyszenia - www.polskajestnajwazniejsza.pl.