Za odwołaniem Klicha będzie głosować, oprócz PiS i SLD, również klub Polska Jest Najważniejsza. Szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski podczas czwartkowej debaty nad wnioskiem PiS o odwołanie Klicha zapowiedział, że PSL nie poprze go. Jak tłumaczył, Stronnictwo w tej sprawie czeka na raport polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Reklama

Jerzy Wenderlich przypomniał na piątkowej konferencji prasowej, że w styczniu posłowie PSL nie poparli wniosku SLD o odwołanie ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. "PSL uznało, że lojalność koalicyjna wobec PO jest ważniejsza niż lojalność wobec elektoratu" - powiedział Wenderlich.

W jego opinii, PSL to "orkiestra na trąbkę, harfę i dwa bębenki". "Najpierw te dwa bębenki robią raban, jak to PSL oburzony jest tą sytuacją rządu PO i chytrze, chytrusieńko nie dodaje, że również PSL rządzi. I później, po tym larum, które PSL gra, jak to jest bardzo oburzone tym rządzeniem PO, tymi niespełnieniami właśnie w armii, których tak bardzo dużo, raptem odzywa się jakaś trąbka, która daje sygnał do odwrotu, gdy idzie o tę krytykę, a później na koniec, w poincie, kiedy przychodzi naciskać już guziki, rozlega się głos łagodny i miłosierny harfy i oto kolejny minister uratowany" - ironizował wicemarszałek Sejmu.

"Takiej filharmonii PSL my mówimy zdecydowane +nie+. Ta filharmonia PSL, którą nazwałem filharmonią dwóch bębenków, trąbki i harfy ma przestać grać na rzecz partii - niech wreszcie PSL zacznie grać i pracować na rzecz całej Polski" - dodał.

"Prosimy więc PSL - weźcie odpowiedzialność za to wszystko co w armii rzeczywiście miało być normą europejską, służyć miało polskiemu bezpieczeństwu i obronności, co służyć miało żołnierzom, a nie służy (...) PSL niech wpisze się w tę ocenę ministra Klicha, którą formułują Polacy" - apelował Wenderlich.(PAP)

Reklama

Żelichowski powiedział PAP, że Wenderlich jest "słabym politykiem". "Jakby był dobrym politykiem, to by wiedział, że opozycja może sobie pokrzyczeć, ale nie może odwoływać ministrów, bo ministrów odwołuje premier" - powiedział szef klubu PSL.