"XI Reality Shopka Szoł. Myśli niesforne - wieczór sentymentalny" - odbędzie się 19 lutego na scenie Teatru Lalki Maski i Aktora "Groteska" w Krakowie.

"Długo zastanawialiśmy się nad tematem tegorocznej edycji szopki. Rzeczywistość nas przerosła i nie dała się w naszych głowach poskromić. Zastanawialiśmy się nawet, czy w ogóle nie zrezygnować, ale postanowiliśmy wrócić do formuły pierwszej szopki, opartej na gotowych tekstach literackich" - powiedział dyrektor teatru i reżyser spektaklu Adolf Weltschek.

Reklama

Jak podkreślił, wykorzystane na potrzeby szopki aforyzmy Leca "to satyra innego typu, niż polityczna, ale nie mniej sarkastyczna".

W warstwie muzycznej wykonawcy zmierzą się z utworami ABBY, Armstronga, Piazzoli, Edyty Geppert czy Marka Grechuty.

Oprócz wykonawców, znanych już z poprzednich edycji szopki, jak Ryszard Kalisz, Beata Kempa czy Joanna Senyszyn, w tegorocznym spektaklu przewidziano także występy "debiutantek": Elżbiety Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

ReklamaJak powiedział PAP dyr. Adolf Weltschek, spektakl powstaje "gwoli poprawy ogólnej kondycji naszego zbiorowego zdrowia psychicznego". "Obecność polityków, którzy zdecydowali się na to, by swoimi osobami świadczyć, że śmiech i dystans to są rzeczy ważne i potrzebne, tego dowodzi i temu ta szopka ma służyć" - powiedział.

Pytany przez PAP, czy po 11 latach publiczność nadal chce oglądać polityków w roli artystów kabaretowych, dyrektor teatru powołał się na zainteresowanie społeczne, jakim cieszy się każda edycja szopki. "Chcemy, jako społeczeństwo wiedzieć, kto jaki jest. Wydaje mi się, że m.in. temu też szopka służy" - wyjaśnił.

Reklama

"Teatr to jest żywy organizm, jeśli dostaniemy sygnał od publiczności, że nie chce tego oglądać, to tego nie będzie" - stwierdził.

Idea spektaklu z udziałem nietuzinkowych wykonawców zrodziła się w 2001 roku. Podczas koncertu urodzinowego "Sceny OF Groteska" udało się nakłonić do występu m.in. Tadeusza Syryjczyka, Ewę Drzyzgę, Bogdana Pęka, Jana Rokitę. Po spektaklu niemal wszyscy jego uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania się.