W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta wydanym w związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej podkreślono, że na prośbę rodzin ofiar katastrofy patronat nad ich pielgrzymką do Smoleńska objęła Pierwsza Dama Anna Komorowska, podobnie jak miało to miejsce 10 października 2010 roku.

Reklama

Jak podkreślono, na polecenie prezydenta Bronisława Komorowskiego Kancelaria "chce nieść wszelką niezbędną pomoc organizacyjną i logistyczną Rodzinom w organizacji pielgrzymki, jak i ułatwić i zabezpieczyć udział Rodzin w innych wydarzeniach obchodów 10 kwietnia (przeloty, transfery w Smoleńsku i Warszawie, noclegi, etc.)".

Jednocześnie zaznaczono, że intencją pary prezydenckiej jest wsparcie organizacyjne rodzin w obchodach rocznicy katastrofy, "z poszanowaniem decyzji i autonomii Rodzin".

Według oświadczenia jedynym punktem obchodów 10 kwietnia 2011 roku, którego głównym organizatorem jest Kancelaria Prezydenta, są państwowe obchody na Powązkach.

Kancelaria odniosła się też do "nieporozumień" wokół tzw. uroczystej kolacji dla rodzin wydawanej przez parę prezydencką 10 kwietnia. Jak wyjaśniono, "w żadnym momencie rozmów z Rodzinami", Kancelaria nie proponowała uroczystej kolacji.

W oświadczeniu napisano, iż Kancelaria zasygnalizowała, że "jeśli rodziny będą sobie życzyły spotkać się na koniec uroczystości we własnym gronie, to Para Prezydencka gotowa jest zaproponować takie spotkanie w Belwederze".

Reklama"Liczymy, że uda się uzgodnić program uroczystości uwzględniający oczekiwania Rodzin i opinii publicznej, tak by można było przeżyć 1. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w nastroju refleksji i żałoby po tragicznie zmarłych" - czytamy w oświadczeniu.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami w przeddzień państwowych obchodów - 9 kwietnia - miałaby się odbyć pielgrzymka rodzin na miejsce wypadku do Smoleńska. Ma w niej wziąć udział pierwsza dama Anna Komorowska.

Następnego dnia - 10 kwietnia - o godz. 7.20 (dokładnie w rocznicę wylotu do Smoleńska rządowego Tu-154M na pokładzie z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 95 członkami delegacji) przewidziana jest msza św. na płycie lotniska wojskowego Okęcie. Rodziny ofiar katastrofy chcą, by była to prywatna uroczystość, wyłącznie z ich udziałem, bez polityków i mediów.

Jest to propozycja rodziców Natalii Januszko (stewardesy, najmłodszej ofiary katastrofy). Msza miałaby się odbywać w godzinach tragicznego lotu Tu-154 pomiędzy 7.20 a 8.41.

Z lotniska wojskowego około godz. 9.30 rodziny miałyby przejechać autokarami na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 10 zaplanowano uroczystości państwowe, z udziałem najwyższych władz - wynika z informacji PAP.

Około godz. 18 odprawiona ma zostać msza św. żałobna w katedrze warszawskiej z udziałem rodzin, władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego - wynika ze wstępnego planu. We wstępnym planie uroczystości, przekazanym rodzinom przez Ewę Komorowską, wdową po wiceministrze obrony Stanisławie Komorowskim, jest wieczorne spotkanie dla rodzin z parą prezydencką w Belwederze.