Uruchomienie przez CIR specjalnej podstrony związane jest z artykułem premiera w weekendowym wydaniu "Gazety Wyborczej", w którym szef rządu przedstawił bilans prac swojego gabinetu oraz odpowiadał krytykom zarzucającym mu zbyt wolne tempo przemian w Polsce.

Reklama

Na portalu www.premier.gov.pl przedstawiono listę 95 zapowiedzi premiera z 2007 roku wraz z ich stanem realizacji. Przy każdej zapowiedzi zaznaczono stan realizacji: "Wykonano", "W trakcie" lub "Nie wykonano", oraz krótki opis.

W tabeli "wykonano" przedstawiono 47 działań. Są to m.in.: przyspieszenie budowy autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic; dobra organizacja EURO 2012, przyspieszenie pozyskiwania funduszy unijnych oraz przyspieszenie prywatyzacji.

Jak informuje CIR, "w trakcie realizacji" jest obecnie 30 zapowiedzi premiera z expose, w tym m.in.: zapewnienie powszechnego dostępu do internetu szerokopasmowego, w szczególności w małych miejscowościach i na wsi; zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego; eliminacja barier dla przedsiębiorców oraz rozbudowa sieci żłobków.

W rubryce "nie wykonano" znalazło się 18 obietnic Donalda Tuska. Rządowi nie udało się m.in.: zmodernizować kolei, uprościć prawa budowlanego, obniżyć podatków i uprościć prawa podatkowego oraz obniżyć bezrobocia do poziomu nie wyższego niż średnia europejska do 2012 roku.

Na specjalnej podstronie znajduje się zakładka "70 ZMIAN NA LEPSZE - ZAGŁOSUJ", gdzie każdy może zapoznać się z wybranymi działaniami rządu i wybrać te, które najbardziej mu się podobają.

Wśród nich znajdują się np. "ustawa żłobkowa", zniesienie przymusowego poboru do wojska, urlopy "tacierzyńskie", zniesienie obowiązku posiadania NIP i 51-proc. zniżka dla studentów na przejazdy komunikacją publiczną oraz kolejową.

Jak podaje CIR, mechanizm został skonstruowany w taki sposób, aby najpopularniejsze tematy, w których przypadku internauci wyrazili najwięcej pozytywnych opinii, automatycznie wysuwały się na szczyt zestawienia.