Według Lubińskiego - który w II turze wyborów przegrał z kandydatem PO Piotrem Kruczkowskim 325 głosami - podczas wyborów samorządowych w Wałbrzychu doszło do korupcji wyborczej - kupowania głosów na rzecz PO.

Reklama

Ponadto - jak mówił - nie tylko proceder kupowania głosów jest powodem zgłoszenia jego protestu wyborczego, ale również "podejrzenia o możliwościach fałszowania kart wyborczych". Lubiński podkreślał, że "głosów nieważnych w Wałbrzychu było najwięcej w skali kraju". "Podejrzewamy, że również tutaj mogły być fałszerstwa, dlatego wnosimy, aby karty wyborcze zostały zanalizowane przez grafologa" - mówił.

Pochodzący z Dolnego Śląska, pierwszy wiceszef PO, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział w środę dziennikarzom w Warszawie, że sprawa nieprawidłowości procesu wyborczego w Wałbrzychu musi zostać wyjaśniona do końca.

"Nawet jeśli sąd odrzuci wnioski strony kandydatów na prezydenta, to nie zmienia faktu, że prokuratura będzie wyjaśniać kto i dlaczego dopuszczał się nieprawidłowości w procesie wyborczym. Myślę, że Wałbrzych jest taką sprawą, którą musimy wyjaśnić od a do z. Jest to rola prokuratury, tak żeby takie rzeczy, które podejrzewa opinia publiczna, które działy się w Wałbrzychu, nie miały miejsca w żadnym innym mieście w Polsce w następnych wyborach i w przyszłości. To jest bardzo ważne" - podkreślił Schetyna.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Małgorzata Wurm-Klag podkreśliła, że zdaniem sądu zarówno przebieg głosowania, jak i liczenie głosów były podczas wyborów samorządowych w Wałbrzychu prawidłowe, a wyniki z komisji wyborczych pokrywają się z rzeczywistością.

Ponadto sędzia zauważyła, że podczas wyborów nie zgłaszano żadnych nieprawidłowości i nie było zastrzeżeń do prac komisji. Przyznała, że co prawda toczy się w świdnickiej prokuraturze śledztwo dotyczące korupcji wyborczej w Wałbrzychu (do tej pory postawiono zarzuty 11 osobom, podejrzanym o kupowanie głosów), ale żadnemu z członków komisji wyborczej nie postawiono zarzutów."Żaden też z członków komisji nie usłyszał zarzutu, że dopisywał krzyżyki na kartach wyborczych podczas II tury wyborów w Wałbrzychu" - mówiła sędzia.

W dalszej części uzasadnienia orzeczenia, odnosząc się do śledztwa prokuratury, sędzia zauważyła, że "zarzut przekupstwa postawiono 11 osobom opierając się na tym, że udzielili korzyści majątkowej nieustalonym osobom". "Tymczasem nikomu nie postawiono zarzutu sprzedajności" - powiedziała.

Wcześniej Maciej Ejsmont, który domagał się odrzucenia protestu wyborczego twierdził, że nie wystarczy stwierdzić, iż ktoś korumpował wyborców, trzeba mieć pewność, że wyborca zagłosował tak, jak go do tego namawiano. Ejsmont pytał też, "czy symboliczny materiał dowodowy" może stanowić podstawę do orzeczenia, że doszło "do kupowania i sfałszowania wyborów".

Według sędzi Wurm-Klag postępowanie dowodowe nie potwierdza, aby skala zjawiska była tak wielka, jak to twierdzili niektórzy świadkowie na sali sądowej. Zdaniem sądu możemy mówić "raczej o znikomej skali, która nie miała wpływu na wynik wyborów".

W trakcie odczytywania wyroku ze strony zgromadzonej na sali publiczności padały okrzyki "skandal", niektórzy śmiali się z lekceważeniem. Tuż po ogłoszeniu wyroku Alicja Rosiak z Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej zapytała przewodniczącą składu sędziowskiego, jak sąd w tak "błyskawicznym tempie" zdołał napisać trzy strony uzasadnienia wyroku. Już poza salą sądową Rosiak powiedziała, że jej zdaniem wyrok został przygotowany wcześniej.

Również sam Lubiński przyznał, że jest zaskoczony nie tylko orzeczeniem sądu, ale i błyskawicznym tempem - sąd po zamknięciu przewodu sądowego w niespełna godzinę ogłosił wyrok. Lubiński powiedział też dziennikarzom, że rozumie teraz decyzję sądu o zakazie rejestrowania procesu przez dziennikarzy. "To są rzeczy istotne dla demokracji i należałoby pokazać całej Polsce przebieg tego procesu, a nie skrywać w małej salce sądowej tak ważne decyzje" - powiedział.Lubiński stwierdził też, że sądu nie zastanowił wysoki odsetek głosów nieważnych oddanych w II turze. Według niego był to najwyższy odsetek w całej Polsce i wynosił 2,36 proc. "Tymczasem głosowanie w II turze było o wiele prostsze, ponieważ była tylko jedna karta do głosowania i dwóch kandydatów na prezydenta" - mówił.

Reklama

Lubiński nie potrafił powiedzieć, czy będzie składał apelację, ponieważ - jak ocenił - "uzasadnienie jest tak kuriozalne, że musi je przeczytać ponownie".

Podczas środowej rozprawy sąd przesłuchał siedmiu świadków, z których tylko dwaj mają postawione przez prokuraturę zarzuty dotyczące kupowania głosów. Pozostali świadkowie to lokalni dziennikarze, którzy robili materiały o korupcji wyborczej lub przypadkowi wyborcy.

Jeden ze świadków, 38-letni Robert S. zeznał, że brał udział w procederze kupowania głosów w I i II turze wyborów samorządowych w Wałbrzychu. Tłumaczył, że zaproponowano mu kupowanie głosów na rzecz kandydatów komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej i na samego Piotra Kruczkowskiego, obecnego prezydenta miasta. Jak mówił, oprócz pieniędzy otrzymanych za kupowanie głosów obiecano mu również po wyborach załatwienie pracy.

Oprócz Lubińskiego protest wyborczy złożył też inny kandydat na prezydenta Wałbrzycha Patryk Wild. Obaj wskazywali, że przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi doszło w Wałbrzychu do kupowania głosów na rzecz PO. Początkowo sąd zawiesił rozpatrywanie protestu wyborczego Lubińskiego do czasu rozstrzygnięcia protestu Wilda, który wcześniej złożył wniosek do sądu.

Na początku roku świdnicki sąd odrzucił protest Wilda, uznając tym samym ważność wyborów w Wałbrzychu. Jednak pod koniec marca wrocławski Sąd Apelacyjny nakazał świdnickiemu sądowi ponowne zajęcie się protestem Wilda. SA nakazał m.in. przesłuchanie pięciu świadków zgłoszonych przez Wilda, którzy potwierdzają proceder kupowania głosów oraz sprawdzenie, ile postępowań było prowadzonych w tej sprawie przez policję i prokuraturę.Po decyzji Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu świdnicki sąd zdecydował się odwiesić protest Lubińskiego i rozpocząć jego rozpatrywanie, zanim zostanie ponownie rozpatrzony protest Wilda. Ponowne rozpatrywanie protestu Wilda zostało wyznaczone na 28 kwietnia. PAP nie udało się wyjaśnić, skąd taka decyzja i dlaczego ostatecznie odwieszono protest Lubińskiego.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo dotyczące korupcji wyborczej w Wałbrzychu od 10 grudnia ub.r. na podstawie materiałów przekazanych jej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i stawia kolejne zarzuty.

Na początku marca zarzuty usłyszał Wojciech W., mąż działaczki PO, członkini zarządu powiatu wałbrzyskiego. Według prokuratury Wojciech W. wspólnie i w porozumieniu z inną osobą dał pieniądze 15 nieustalonym mieszkańcom Wałbrzycha w zamian za oddanie głosów na cztery osoby z listy wyborczej w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. W sumie miał wręczyć 300 zł. Mężczyzna nie przyznaje się do stawianych zarzutów.

W połowie lutego zarzuty usłyszał m.in. Stefanos Ewangielu, który zaraz potem zrezygnował z szefowania Wałbrzyskiemu Związkowi Wodociągów i Kanalizacji.

Wcześniej Ewangielu zawiesił członkostwo w PO po tym, jak na jaw wyszły nieprawidłowości podczas II tury wyborów samorządowych w Wałbrzychu. Po postawianiu mu zarzutów zarząd dolnośląskiej PO rozwiązał struktury partii w Wałbrzychu.

W sumie prokuratura postawiła zarzuty 11 osobom. Dziewięć jest podejrzanych o wręczenie pieniędzy osobom uprawnionym do głosowania, aby skłonić je do oddania głosu na określonych kandydatów. Natomiast dwie podejrzane są o przyjęcie łapówki za głosowanie na określonych kandydatów. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.