Kolejny raz dziękował premierowi i wszystkim Polakom za ciepłe przyjęcie, jakiego tu doświadczył. Jak powiedział, jego żona Michelle i ich córki bardzo chciały przyjechać do Polski.
"Mówiłem im, jakim niezwykłym krajem jest Polska. (...) W niektórych dziedzinach i w jakimś sensie jestem częścią Polski, bo pochodzę z Chicago. Mieszkałem w Chicago, a tam w pewnym sensie każdy musi się stać Polakiem - chyba, że coś z nim jest nie tak". "Polska jest jednym z naszych najbliższych i najsilniejszych sojuszników na świecie. Jest też jednym z liderów Europy. Historia Polski pokazuje jak dumnym i zdeterminowanym narodem są Polacy" - oświadczył przywódca USA.
"Inwestycja w wolność"
Zainwestowaliście, wy Amerykanie, w Polskę i cały ten region dużo swojego entuzjazmu, też trochę pieniędzy, innego typu pomocy i to naprawdę działa - powiedział z kolei premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą.
"Polska to dzisiaj miejsce, gdzie nie brakuje entuzjazmu. Przeszliśmy także ostatnie lata, trudne, krytyczne też w wymiarze globalnym, z wiarą we własne siły" - mówił Tusk po sobotnim spotkaniu z goszczącym w Polsce od piątku Obamą.
"Ta wiara i ten entuzjazm, który pozwala nam pokonywać trudności, to także efekt naszej współpracy" - zwrócił się polski premier do amerykańskiego prezydenta.
"Zainwestowaliście w region i to działa. Rozmawialiśmy m.in. o Funduszu Przedsiębiorczości, który w Polsce przyniósł tak dobre efekty, ale ta inwestycja to przecież inwestycja w wolność i względny przynajmniej dobrobyt dla 100 mln ludzi" - powiedział Tusk.
"To działa, jeśli przyjaciele są gotowi pomóc, jeśli ludziom nie brakuje tego entuzjazmu, jeśli jest wolność" - przekonywał polski premier.
Nowe technologie
Premier Donald Tusk poinformował po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą, że rozmawiali też o "funduszu innowacyjności", który miałby dotyczyć m.in. nowych technologii.
"Dziękuję za zrozumienie i życzliwość dla idei (...) funduszu innowacyjności. To jest pomysł, który zrodził się w czasie naszej rozmowy. Mamy obaj nadzieję, że będzie dalszy ciąg - taki fundusz innowacyjności, który tutaj w Polsce da też efekty na rzecz nowoczesności, nowych technologii i kapitału ludzkiego" - powiedział Tusk.
Prezydent Obama zapowiedział, że jesienią tego roku odbędzie się gospodarczy szczyt - okrągły stół amerykańsko-polski przywódców sektora publicznego i prywatnego.
Obama zadeklarował, że USA chcą rozwijać stosunki gospodarcze z Polską. "Polska gospodarka jest jedyną gospodarką w UE, która nie wpadła w recesję w okresie kryzysu. Ma ogromny potencjał rozwoju gospodarczego" - chwalił amerykański prezydent.
W związku z tym - jak mówił - jesienią tego roku zostanie zorganizowany okrągły stół amerykańsko-polski przywódców sektora publicznego i prywatnego dotyczący rozwoju gospodarczego, ale również funduszu innowacyjnego.
Prezydent USA powiedział, że te kwestie będą omawiane w czasie tego szczytu. "To jest wspaniały pomysł moim zdaniem" - zaznaczył Obama.
Gaz łupkowy priorytetem
USA i Polska zgadzają się co do konieczności dywersyfikacji źródeł energii - dodał amerykański prezydent.
Według Obamy, gaz łupkowy należy wykorzystać, a złoża można zbadać i eksploatować w sposób bezpieczny dla środowiska.
Zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe służyć konsultacjami dotyczącymi energii jądrowej, a jej eksploatacja musi się odbywać w sposób bezpieczny i przejrzysty.
Podkreślił, że nie oznacza to - choćby ze względu na zmiany klimatyczne - że nie należy wykorzystywać biomasy, energii słonecznej i wiatrowej.
Obama o wizach
Wspieram projekt zmian w przepisach, który rozwiąże problem wiz w sposób satysfakcjonujący Polskę - zapewnił w sobotę w Warszawie prezydent USA.
"Problem leży w obecnie obowiązujących przepisach prawnych, które zawierają konkretne kryteria zniesienia obowiązku wizowego - chodzi o procent odmów wizowych. Polska się nie kwalifikuje, jeśli chodzi o wymogi tego przepisu, nie jestem w stanie nie uwzględnić tych przepisów" - tłumaczył Obama na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
Prezydent USA oświadczył jednak, że "wspiera projekt ustawy w Kongresie, który by te kryteria zmienił". Obama wyjaśnił, że chodzi o takie zmiany, które spowodują, że decydujący będzie nie procent odmów wiz, lecz procent nielegalnego wydłużenia pobytu w Stanach Zjednoczonych.
"Oczekujemy, że jeśli ta zmiana się powiedzie, to będziemy mogli tę kwestię (wiz-PAP) rozwiązać w sposób Polskę satysfakcjonujący i również zabezpieczający interes bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych" - powiedział Obama.
"Będziecie mogli robić zakupy na Piątej Alei i wszędzie indziej, jeśli chodzi o USA" - zdeklarował amerykański prezydent.
"Zawsze będziemy stać obok Polski"
Zawsze będziemy stać obok Polski - zadeklarował prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Zapewnił, że USA chcą, aby w naszym regionie panował klimatu pokoju i stabilności.
"Zawsze będziemy stać obok Polski" - oświadczył prezydent USA na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej.
"Chcemy stworzyć taki klimat (...) w tym regionie, w którym pokój i stabilność będą zapewnione i zabezpieczone" - mówił.
Zapewnił, że Polska będzie w zaangażowana w obroną przeciwrakietową. "Będziemy w stanie przeciwstawić się wspólnemu zagrożeniu" - podkreślił Obama.
Jak mówił, ewolucja relacji polsko-amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa trwa. Dodał, że omawiana jest kwestia pododdziału lotniczego (który miałby stacjonować w Polsce). "Jesteśmy blisko zawarcia porozumienia" - podkreślił prezydent USA.
Obama podkreślił też, że nie ma "nowych i starych członków NATO" - są po prostu "członkowie NATO". Zapewnił, że Pakt Północnoatlantycki działa niezmiennie opierając się na prostej zasadzie: "Wspieramy się i bronimy nawzajem".