Ryfiński domagał się w środę przerwy w obradach Sejmu i zwołania Konwentu Seniorów, w sprawie - jak mówił - "wyjaśnienia marszu organizowanego przez skrajnie prawicowe ugrupowania". "Podczas tego marszu były podnoszone antypolskie, szkodzące wizerunkowi Polski hasła, obrażanie ministra Radosława Sikorskiego" - powiedział odnosząc się do wtorkowego Marszu Niepodległości i Solidarności zorganizowanego z inspiracji PiS.

Reklama

"To, co wy prezentujecie to jest antypatriotyzm. To jest po prostu skandal, co wy robicie. Tumanicie ludzi tylko i wyłącznie, więc to jest bardzo ważna sprawa, żeby uruchomić kontrwywiad i sprawdzić, czy posłowie PiS to nie są po prostu zdrajcy" - powiedział Ryfiński z mównicy sejmowej.

Pytany o te wypowiedzi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odparł, że odpowiedzią na nie była reakcja sali sejmowej. "Reakcją sali był śmiech" - powiedział.

"Mamy do czynienia z awanturnikami, którzy prowokują w ten sposób" - ocenił polityk PiS na konferencji prasowej w Sejmie.

Błaszczak skrytykował także marszałek Sejmu Ewę Kopacz, która - według niego - zareagowała niestosownie do sytuacji. "Kiedy poseł z Ruchu Palikota wypowiadał te słowa, reakcja marszałka Sejmu powinna być stanowcza, jednoznaczna" - stwierdził.

Szef klubu PiS zapowiedział zaskarżenie wypowiedzi Ryfińskiego do komisji etyki poselskiej. "Jak i rozważymy pozew do sądu" - dodał.

Reklama

Na późniejszej konferencji prasowej Ryfiński zapowiedział złożenie interpelacji do ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego o zbadanie, czy działania PiS nie są inspirowane przez obce służby specjalne. "Domniemuję, że najprawdopodobniej przez rosyjskie służby specjalne" - powiedział Ryfiński.

Według niego "Kreml nie ukrywa tego, że kryzys w UE chce wykorzystać do tego, żeby odbudować swoje wpływy w UE". Zdaniem posła Ruchu Palikota, polskie służby wywiadowcze powinny zająć się tym, czy PiS "nie jest wtyczką obcych wywiadów".Ryfiński nawiązał też do słów szefa PiS, który podczas wtorkowego marszu powiedział m.in. że "gdyby nie to chore państwo, gdyby nie te sojusze różnego rodzaju interesów i interesików, nasz naród znany z przedsiębiorczości parłby do przodu jak Chiny".

Według posła Ruchu Palikota, "porównywanie i zachęcanie, by Polska była takim krajem jak Chiny jest kuriozalne". Ryfiński uważa, że "to, co obserwujemy od dłuższego czasu, co robi Jarosław Kaczyński (...) to dążenie do tego, aby kompromitować Polskę na arenie międzynarodowej".

Ponadto, mówił Ryfiński, "panu Kaczyńskiemu chyba się marzy rozpad UE, co spowoduje osłabienie euro i osłabienie waluty polskiej i jest to typowe antypolskie działanie". Jak dodał, "pod płaszczykiem patriotyzmu, kryje się bardzo szkodliwa działalność tego ugrupowania, jeśli chodzi o polską rację stanu".

Ryfiński zapowiedział też złożenie wniosku do komisji etyki o ukaranie prezesa PiS.