Dla mnie - jako dla historyka - jest niezwykle ważne, że jednak Trybunał nie uznał tej zbrodni za zbrodnię pospolitą - jak chcieliby tego Rosjanie - tylko za zbrodnię wojenną, czyli nieulegającą przedawnieniu - powiedział prof. Tomasz Nałęcz.

Reklama

Mówił, że jako historyk byłby bardziej usatysfakcjonowany, gdyby mówiono o zbrodni wojennej, ale o znamionach ludobójstwa. Tak daleko Trybunał nie poszedł, ale dla polskiego historyka nie ulega wątpliwości, że to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa - dodał.

Jego zdaniem orzeczenie Trybunału jest krokiem na drodze w szukaniu sprawiedliwości. Podkreślił, że ważne jest ostateczne załatwienie sprawy zbrodni katyńskiej, kłamstwa katyńskiego także na płaszczyźnie prawnej.

Bo na płaszczyźnie relacji międzypaństwowych, relacji politycznych w sprawie Katynia uzyskaliśmy bardzo wiele. Pojawili się w Katyniu prezydent Rosji, premier Rosji, złożyli kwiaty na grobach ofiar, potępili ten mord, ale okazuje się, że jeśli chodzi o dopełnienie tej postawy najwyższych przedstawicieli Rosji z działaniami prawnymi, tutaj pojawiają się kłopoty - zaznaczył.

Według Nałęcza nie powinno być takiego pola ws. mordu katyńskiego, na którym by nie zostało powiedziane wszystko i do końca.

Reklama

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła Trybunałowi współpracy. Ponadto uznał, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji jej ofiar.