Chciałbym zostać ostatnim rewolucjonistą - miałbym dużo pomników. Wydawało mi się, że po zwycięstwie nad komunizmem taką szansę mam. Kiedy patrzę dzisiaj na świat, na kryzysy w różnych stronach świata, nawet w Stanach Zjednoczonych, to mam wątpliwości czy nie przyjdą inni, jeszcze lepsi rewolucjoniści - powiedział Wałęsa.

Reklama

Były prezydent przekonywał młodych ludzi z 42 krajów Europy, że należy ulegać mądrej globalizacji. Jak powiedział, do końca XX wieku żyliśmy w epoce ziemi. XXI wiek przeniósł nas z epoki ziemi do czasu intelektu, informacji i globalizacji - powiedział.

Teraz w wielu tematach, kiedy budujemy +państwo Europa+ i mówimy o globalizacji, to prawie wszystkie programy muszą być przebudowane. Inaczej będą nas gonić kryzysy i różne rewolucje - uważa Wałęsa.

Jak mówił, kryzys bankowy udowodnił, że zachowania bankowe muszą być globalnie odpowiedzialne. Obojętnie gdzie i kto podważy zaufanie do banków i to się rozejdzie, to mamy kryzys bankowy - powiedział Wałęsa.

Legendarny przywódca Solidarności apelował ponadto do uczestników Forum, by zaczęli myśleć globalnie w kategoriach Państwo - Europa. Technologie doprowadziliśmy tak daleko, że nie mieścimy się w kraju - to jest za mała struktura, jak na naszą cywilizację. () Aby się rozwijać, musimy w pewnych tematach powiększyć struktury - argumentował.

Wałęsa rozważał także, na jakich fundamentach należy budować jedność europejską, a później globalną. Zbudujmy wszystko na wolności, a prawo niech pilnuje tych zasad. Inni mówią (), jeżeli chcecie zbudować coś, to postawcie to na fundamentach wartości, ale każdy naród ma inne wartości - mówił.

B. prezydent był gościem specjalnym VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. W kolejnych dniach na Forum gościć będą też m.in. były komisarz UE Guenter Verheugen, szef MON Tomasz Siemoniak, minister transportu Sławomir Nowak, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W nowosądeckim Forum bierze udział ponad 350 młodych liderów reprezentujących 42 kraje - z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Są to przedstawiciele organizacji obywatelskich, społecznych, politycznych i gospodarczych.