Na pytanie czy Jarosław Kaczyński i jego partia będą jeszcze rządzić i wprowadzą zmiany, o których mówią, odpowiadali wszyscy ankietowani, także ci, którzy o wrześniowym wystąpieniu prezesa PiS nic nie wiedzieli. TNS Polska zaznacza, że nieco oderwano to pytanie od tego przemówienia Kaczyńskiego, ale można było to zrobić, gdyż program PiS jest mniej więcej znany i bez ostatniego przemówienia szefa tej partii.

Reklama

Spośród 22 proc. ankietowanych, którzy uważają, że PiS wróci do władzy i dokona zapowiadanych zmian, 3 proc. jest zdania, że zdecydowanie do tego dojdzie, a 19 proc. sądzi, że raczej tak się stanie.

Z kolei wśród 51 proc. tych, którzy nie wierzą, że PiS będzie jeszcze rządził, 31 proc. ocenia, że raczej do tego nie dojdzie, a 20 proc. że zdecydowanie nie będzie to miało miejsca.

27 proc. wybrało odpowiedź trudno powiedzieć na pytanie o powrót PiS do władzy i realizację zapowiadanych przez tę partię zmian.

Wygłoszone 2 września przemówienie programowe Kaczyńskiego dotarło do jednej trzeciej ankietowanych (33 proc.) - wynika z sondażu. Na bieżąco śledziło je 11 proc. ankietowanych - 5 proc. słuchało całego wystąpienia w TV lub radiu, a 6 proc. słuchało trochę.

Do 23 proc. respondentów przemówienie szefa PiS dotarło przez relacje i omówienia w mediach - 19 proc. słuchało tylko tego co później pojawiło się w mediach, a 4 proc. przeczytało relacje w gazetach.

21 proc. badanych wiedziało tylko, że Kaczyński takie wystąpienie wygłosił, ale nie wiedziało co konkretnie mówił. Z kolei 44 proc. respondentów nic nie wiedziało o tym przemówieniu.

Reklama

TNS Polska wskazuje, że to czy ktoś słyszał lub tylko zna przemówienie Kaczyńskiego nie zależy ani od płci, ani nawet od wykształcenia badanych.

Mieszkańcy wielkich i dużych miast znają je lepiej niż mieszkańcy wsi i małych miast, ludzie o poglądach prawicowych i lewicowych znają je równie często (46-48 proc.), ale wśród tych pierwszych aż 12 proc. słuchało całego przemówienia. Podobnie w grupie zwolenników PiS i PO. Słuchało lub zna przemówienie odpowiednio 52 proc. i 51 proc. spośród nich, ale słuchało całego przemówienia 11 proc. sympatyków PiS i tylko 6 proc. sympatyków PO.

Spośród tych, którzy znali przemówienie Kaczyńskiego przynajmniej z fragmentów pokazanych w telewizji lub z gazety (N=352), łącznie 44 proc. zgadza się z tym co prezes PiS powiedział o sytuacji w naszym kraju: 8 proc. zgadza się zdecydowanie, a 36 proc. "raczej".

Diagnoza Kaczyńskiego dotycząca sytuacji w kraju nie trafiła do przekonania łącznie 45 proc.: 26 proc. raczej, a 19 proc. zdecydowanie się z nią nie zgadza. 11 proc. badanych wybrało odpowiedź trudno powiedzieć.

Z kolei łącznie 42 proc. spośród osób, które cokolwiek wiedziały o przemówieniu prezesa PiS, zgodziło się z propozycjami zmian przedstawionymi przez Kaczyńskiego: 8 proc. zgodziło się zdecydowanie, a 34 proc. raczej. Nie zgodziło się z nimi łącznie 47 proc.: 30 proc. raczej, a 17 proc. zdecydowanie. 11 proc. nie wyraziło opinii.

TNS Polska zauważa, że ludzie z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym częściej z diagnozami Kaczyńskiego się zgadzają niż nie zgadzają, zaś ludzie z wykształceniem średnim i wyższym sądzą odwrotnie. Jeśli chodzi o ocenę zmian proponowanych przez szefa PiS, to tylko badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym częściej się z nimi zgadzają niż nie zgadzają, inne grupy częściej się z nimi nie zgadzają.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska został przeprowadzony w dniach 6-9 września na reprezentatywnej, losowej 1000-osobowej ogólnopolskiej próbie osób w wieku co najmniej 15 lat. Grupa osób, która znała przemówienie Jarosława Kaczyńskiego i odpowiadała na pytanie dotyczące tego wystąpienia to 352 osoby.