Platforma Obywatelska może liczyć na nieoczekiwane wsparcie w sprawie finansowania partii politycznych. Projekt PO może poprzeć Solidarna Polska. Platforma chce, by ugrupowania nie mogły być utrzymywane z budżetu państwa. Członek SP, Ludwik Dorn zastrzega jednak, że stałoby się tak ze względów taktycznych. Chodzi o to, że po wprowadzeniu tych przepisów, PiS straci, a to może zmusić tą partię, by wraz z innymi dyskutowała w Sejmie na temat nowego projektu w sprawie finansowania.

Reklama

Likwidacji finansowania partii z budżetu państwa stanowczo sprzeciwia się Prawo i Sprawiedliwość. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że byłby to zamach na demokrację. Jerzy Wenderlich z SLD uważa, że każdy projekt jest lepszy od tego co proponuje PO. Jego zdaniem, Platforma, proponując takie zapisy, chciała odwrócić uwagę od tego jak wykorzystuje publiczne środki. Pozostałe partie nie zostawiają suchej nitki na propozycjach Platformy. Konkurencyjną propozycję ma Ruch Palikota. Poseł Andrzej Rozenek przypominał, że jego ugrupowanie ogłosiło ją już dawno temu. Ogranicza on odpis na partie z podatku - do 0,5 procent i nie więcej niż 4 złote rocznie. W jego opinii jest to pomysł najbardziej sprawiedliwy.

Konkurencyjną propozycję wobec propozycji PO przedstawił dziś PSL. Ludowcy chcą zrównać wypłaty dla ugrupowań parlamentarnych. Były prezes Stronnictwa, Waldemar Pawlak, nie jest jednak przywiązany do tego pomysłu. Bardziej przychylnie patrzy właśnie na projekt Ruchu Palikota. Wtedy mamy sytuację, gdzie warto zmienić ten system, który będzie na bieżąco monitorował jakie są sympatie i to nie poprzez sondaże, tylko przez realne przekazywanie środków jak na organizacje pożytku publicznego - powiedział.

Projekt ludowców krytykował w radiowej Trójce także szef klubu PO Rafał Grupiński. Jego zdaniem, to dzięki propozycji PO ludowcy zyskaliby więcej. Konkurencyjny dla PO projekt PSL ogłosił dziś podczas posiedzenia Rady Naczelnej. Ludowcy chcą w ten sposób ograniczyć kampanie dla samych kampanii nawet nie w roku wyborczym. Poza tym celem propozycji PSL ma być zakończenie dominacji dużych bloków politycznych.