Donald Tusk ostro odniósł się do obszernego wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim opublikowanego w "Rzeczpospolitej".- Ja nie muszę czekać na tę chwilę szczerości Jarosława Kaczyńskiego. Znam go prawie 30 lat, jak mało kto w Polsce. W tym wywiadzie jest prawdziwy. Kiedy mówi, że zlustruje polskich przedsiębiorców, to naprawdę tak myśli - stwierdził Donald Tusk.

Reklama

Zaapelował do szefa PiS o ujawnienie informacji o funkcji, którą planuje powierzyć w swym rządzie Antoniemu Macierewiczowi. - Wyborcy mają prawo wiedzieć. To może być bardzo wyraźne wskazanie czy informacja dla wyborców - dodał.

Odniósł się również do głośnych słów Kaczyńskiego na temat części polskich przedsiębiorców. Szef PiS stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą": Duży i średni biznes w niemałej części, ale small biznes także stanowił i niestety w wielu przypadkach nadal stanowi przystań dla ludzi dawnego systemu. Mój brat jako prezes NIK miał wiedzę na ten temat. Są badania socjologiczne, które pokazują, że duża część naszego kapitału to ludzie wywodzący się z nomenklatury. To jest kontynuacja dawnego systemu.

Tusk, odpowiadając na te słowa, powtórzył swoją wypowiedź z wczorajszego wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie dziękował przedsiębiorcom za przeprowadzenie Polski przez czas kryzysu.

Odnosząc się wciąż do wywiadu Jarosława Kaczyńskiego, a konkretnie do wypowiedzi o Bronisławie Komorowskim, powiedział, że szef PiS używa obrzydliwych półsłówek i niedomówień.

Reklama

Te takie insynuacje i aluzje Jarosława Kaczyńskiego o jakichś szemranych kontaktach z jakimiś służbami prezydenta RP, to obrzydliwość dość typowa dla tego polityka, nie pierwszy raz używa tego typu metod - stwierdził premier.

Reklama

Tusk podkreślał także zasługi prezydenta w działalności opozycyjnej w PRL, dodał, że gdy szedł on do więzienia, nie było zbyt wielu odważnych, by mu towarzyszyć.

Kaczyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówił: Komorowski był jedynym posłem PO, który bronił WSI. Bardzo wyraźnie pokazuje jego szczególny stosunek do tej służby, która była filią rosyjskiego wywiadu wojskowego. Jego otoczenie też jest szczególne.

>>> REWOLUCJA W OFE. Zobacz, co się zmieni >>>