Kółka Rolnicze i Koła Gospodyń Wiejskich protestują przeciwko wypowiedzi członka komisji Laska. Domagają się też przeprosin od premiera.Zespół Macieja Laska oskarżył parlamentarny zespół smoleński PiS o fałszowanie zdjęć, które miały udowodnić, że na pokładzie TU-154 lecącego do Smoleńska, doszło do dwóch wybuchów. Członek zespołu Laska, Edward Łojek, mówił na konferencji, że przerobione zdjęcia można pokazywać na spotkaniach z kołami gospodyń wiejskich.

Reklama

>>>Macierewicz: To zdjęcie MAK. Lasek: W raporcie nie ma takiego zdjęcia

Ta wypowiedź wzburzyła przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich i zrzeszających je Kółek Rolniczych. We wspólnym piśmie kierowanym do premiera, przesłanym IAR, oczekują od premiera wyciągnięcie konsekwencji w tej sprawie i przeprosiny wobec prawie milionowej grupy należącej do ponad 25 tysięcy Kółek Gospodyń Wiejskich. Sygnatariusze listu wyrażają głębokie oburzenie nieodpowiedzialną postawą urzędnika państwowego. Podkreślają, że Koła Gospodyń Wiejskich mają ogromne zasługi w budowaniu polskiej państwowości. Porównanie użyte w wypowiedzi Edwarda Łojka uznają za niedopuszczalne i godzące w autorytet kobiety. Autorzy listu zwracają uwagę, że wiele przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich pełni ważne funkcje publiczne. Wskazują między innymi na posłankę PO, Marzenę Okłę-Drewnowicz, która przewodniczy Radzie Wojewódzkiej regionu Świętokrzyskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Na pismo zareagował Edward Łojek. W nawiązaniu do pisma Kół Gospodyń Wiejskich odnośnie mojego wystąpienia publicznego, oświadczam, że nie było moją intencją obrażenie osób zaangażowanych w prace tej organizacji. Jeżeli moja niefortunna wypowiedź została odebrana w ten sposób, pragnę serdecznie przeprosić. W poniedziałek przekażę list z wyjaśnieniami przedstawicielom Kół Gospodyń Wiejskich i zrzeszających je Kółek Rolniczych - napisał w oświadczeniu.