PiS liczy, że premier przedstawi opinii publicznej okoliczności sprawy Mariusza Trynkiewicza. Rzecznik partii Adam Hofman mówił w radiowej "Jedynce", że popełniono bardzo dużo błędów - od powolnych prac nad ustawą, która miała doprowadzić do dalszego przetrzymywania mordercy i jemu podobnych, po zamieszanie związane ze znalezieniem w jego celi domniemanych materiałów o treści pedofilskiej. Ostatecznie prokuratura uznała, że materiały takiej treści nie miały.

Reklama

Według Adama Hofmana nadszedł czas, by w tej sprawie odezwał się Donald Tusk i przedstawił "białą księgę" poświęconą również środkom zaradczym powziętym, by chronić społeczeństwo przed wychodzącymi na wolność mordercami.

Zdaniem polityka całe zamieszanie wokół Trynkiewicza i próby powstrzymania jego wyjścia na wolność ograniczają poczucie bezpieczeństwa Polaków.

Mariusz Trynkiewicz został w 1989 roku skazany na karę śmierci za zabójstwo czterech chłopców. Po amnestii zamieniono ją na 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok upłynął wczoraj. Dyrektor więzienia w Rzeszowie złożył do sądu wniosek o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Oznaczałoby to osadzenie go w specjalnym ośrodku w Gostyninie. Rzeszowski sąd odroczył jednak tę sprawę do 3 marca.