PAP/EPA / STEPHANIE LECOCQ
Reklama
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
PAP/EPA / OLIVIER HOSLET

Bronisław Komorowski wciąż pozostaje politykiem, którego Polacy obdarzają największym zaufaniem. Jak wynika z marcowego rankingu Centrum Badania Opinii Społecznej, prezydentowi ufa 75 proc. z badanych osób. To wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z lutym.

Drugi jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który cieszy się zaufaniem 54 proc. respondentów. Dotychczasowy wicelider rankingu - Ryszard Kalisz - tym razem znalazł się na trzecim miejscu. Ufa mu 45 proc. ankietowanych.

Do czołówki polityków, których Polacy darzą największym zaufaniem zalicza się również premier Donald Tusk (41 proc.), szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller (35 proc.) i marszałek Sejmu Ewa Kopacz, której ufa 34 proc. badanych.

Z kolei politykiem z najmniejszym zaufaniem Polaków jest niezmiennie Janusz Palikot, któremu nie ufa ponad połowa respondentów (56 proc.). Na kolejnych miejscach są prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i wiceprezes tej partii Antoni Macierewicz (po 48 proc.). Co ciekawe, premierowi Donaldowi Tuskowi nie ufa 42 proc. ankietowanych, a więc niemal tyle samo, ile darzy go zaufaniem.

Z badania CBOS wynika również, że ponad połowa Polaków nie wie, kim są ministrowie Bartłomiej Sienkiewicz, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Mateusz Szczurek. Prezydenta Bronisława Komorowskiego nie zna natomiast tylko co setny badany.

Sondaż przeprowadzono między 6 a 12 marca na próbie 1098 dorosłych mieszkańców Polski.