CZYTAJ WIĘCEJ: Expose premier Ewy Kopacz. Zobacz relację na żywo >>>>

Reklama

- Jest tu na sali ppłk Leszek Stępień, weteran Afganistanu, który ranny, własnym zdrowiem zapłacił za służbę Ojczyźnie - przestawiła żołnierza Ewa Kopacz i podziękowała mu za odwagę oraz poświęcenie.

Wszystkie oczy zwróciły się w stronę galerii, gdzie siedział wspomniany przez nową premier bohater. Politycy wszystkich partii i oficjele obecni na Wiejskiej zgotowali mu owację na stojąco

Kopacz zapowiedziała wtedy zwieszenie wydatków na obronność, dodatkowe 39 mln złotych dla żołnierzy oraz wsparcie dla weteranów. - Będziemy pamiętać o weteranach, którzy narażali swoje życie i zdrowie w służbie Ojczyzny - mówiła premier.

Kim jest wyróżniony w expose weteran?

Ppłk. Stępień jest pierwszym żołnierzem, który został ranny w Afganistanie. Do wypadku doszło w 2002 roku, gdy pod Hindukuszem dowodził komponentem inżynieryjnym saperów. Oficer wspólnie ze swoimi żołnierzami sprawdzał teren, na którym miała być wybudowana droga. W tym czasie wybuchła mina.

Lekarze, walcząc o jego życie, musieli amputować mu nogę. Jak poinformował rzecznik MON, Jacek Sońta po długim leczeniu ppłk. Stępień wrócił do służby z kat. „zdolny z ograniczeniami”. Sońta dodał, że żołnierz od dawna angażuje się w sprawy weteranów. Przez cztery lata był sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Wykorzystanie żołnierza w expose na żywo komentowano na Twitterze. Jedni chwalili premier Kopacz za ten gest, inni ganili ją za wtórność: - Z pułkownikiem sprytne. Choć to cyrk. To expose. Czegoś takiego jeszcze nie mieliśmy - napisał były europoseł Marek Migalski.

- Wow, expose pani premier jak orędzie o stanie państwa prezydentów USA - z gośćmi na galerii. Suuper - napisał z kolei Bartosz Węglarczyk, dziennikarz TVN2 BiŚ

Widać, że doradcy Ewy Kopacz brali przykład zza Oceanu. Barack Obama oddał hołd żołnierzowi rannemu w Afganistanie w czasie tegorocznego prezydenckiego orędzia do narodu w Kongresie. Częściowo sparaliżowany po wybuch bomby sierżant Cory Remsburg siedział w tym czasie obok Pierwszej Damy Michelle Obamy. Gy prezydent USA opowiedział jego dramatyczną historię połączone izby Kongresu i wszyscy goście nagrodzili go gromkimi brawami.