Na trop sprawy dziennikarza Biztok.pl naprowadziła prezentacja zatytułowana "Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej SA. Materiał na spotkanie Rady Ministrów", która w zeszłym tygodniu została rozesłana do dziennikarzy przez Janusza Piechocińskiego.

Reklama

Okazuje się, że we właściwościach samego pliku jako autor nie figuruje ani Ministerstwo Gospodarki, ani Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego, ani kancelaria prezesa ministrów, ale firma The Boston Consulting Group (BCG).

Kto jest więc autorem programu? Oficjalna wersja rządu mówiła, że twórcą całej koncepcji jest oddelegowany do tego wiceminister gospodarki Wojciech Kowalczyk. Ten dziś rano wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat współpracy z firmą The Boston Consulting Group (BCG) oświadczam, iż pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego ani zespół ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego nie współpracowali z firmą BCG" - można w nim przeczytać.

Reklama

Kowalczyk podkreśla, że jedyny autorami planu są członkowie zespołu pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

"Plan Naprawczy Kompanii Węglowej SA i działania, które z niego wynikają, są oparte m.in. o dokumenty merytoryczne i analizy dostarczone przez zarząd Kompanii Węglowej SA oraz opracowania własne Ministerstwa Gospodarki" - zapisano także.

Reklama

Skąd więc w pliku wziął się BCG? Tego nadal nie wiadomo.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczegóły porozumienia z górnikami. Gdzie ustąpił rząd? >>>

Wersja ministerstwa, wersja BCG

Wojciech Kowalczyk, nie odpowiedział na pytania dziennikarza Biztok.pl, odłożył słuchawkę. Gdy redakcja była nieugięta resort wysłał oświadczenie, w którym zaprzeczył współpracy z The Boston Consulting Group (BCG).

- Wizja, założenia oraz szczegóły planu zostały wypracowane wyłącznie przez zespół pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce - głosi stanowisko ministerstwa.

Wersja BCG jest jednak inna. W oświadczeniu firma przyznała, że zajmowała się opracowaniem "syntetycznej, graficznej formy prezentacji na podstawie obszernych materiałów Ministerstwa zawierających założenia Planu Naprawczego dla KW SA".

Chwilę później firma wysłała nową wersję oświadczenia, w którym twierdziła, że dla resortu gospodarki nie pracowała, a prezentację przygotowała na zlecenie Kompanii Węglowej.

Rzeczniczka rządu, Iwona Sulik w rozmowie z portalem gazeta.pl stwierdziła, że nic o współpracy nie wie. Nikt nie odpowiedział też na pytania, ile BCG zainkasował za pomoc i z czyjego budżetu - ministerialnego czy Kompanii Węglowej - zostały pokryte koszty współpracy.

Już po publikacji artykułu KW tłumaczyła, że firma The Boston Consulting Group pracowała tylko nad jednym z elementów planu.

- Jedynie w zakresie doradztwa finansowego związanego z opracowaniem koncepcji finansowania dla wybranej grupy aktywów wydobywczych KW SA, tj. w zakresie opracowania struktury finansowania, określenia niezbędnego poziomu kapitału na ich stabilne funkcjonowanie i rozwój - czytamy w oświadczeniu.

- Kompania Węglowa SA poprosiła ponadto BCG o przełożenie wybranych materiałów analitycznych opracowanych przez KW SA w spójny i czytelny format graficzny w formacie prezentacji, co firma BCG wykonała - dodaje KW w oświadczeniu.

Shutterstock