Podczas wspólnej konferencji obaj prezydenci podkreślali konieczność wzmacniania polsko-rumuńskiej współpracy. W tym kontekście Bronisław Komorowski mówił o przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

Reklama

W ocenie prezydenta, spotkanie to powinno być okazją do zaproponowania Sojuszowi dalszego wzmacniania jego wschodniej flanki oraz podjęcia szeregu działań wzmacniających poczucie bezpieczeństwa tego regionu. - Nie ukrywam, że tu bardzo liczę na współpracę z Rumunią - podkreślał.

Prezydent mówił też, że Polska i Rumunia powinny zacieśniać współpracę jeśli chodzi o politykę regionalną. Jak podkreślił, szczególną uwagę należy zwracać na sytuację w dwóch krajach Partnerstwa Wschodniego. Chodzi o Ukrainę i Mołdawię. Co ważne, mamy wspólny pogląd, że świat zachodu powinien być gotowy na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji na wschodzie - powiedział.

Prezydent Iohannis podkreślał, że Rumunia opowiada się za integralnością granic Ukrainy. Zgodził się też z koniecznością wypełniania przez Rosję porozumień z Mińska. Mówiliśmy o wspólnym interesie, który nas łączy w tym regionie Europy i który jest skonfrontowany z poważnymi wyzwaniami - mówił. Zapowiedział też, że jesienią tego roku w Bukareszcie odbędzie się spotkanie poprzedzające szczyt NATO w Warszawie.

To będzie spotkanie w formacie regionalnym, podobne zorganizowano w lipcu ubiegłego roku przed szczytem Sojuszu w Newport - mówił. Wyjaśnił, że chodzi o wzmocnienie współpracy i spójność państw przed spotkaniem w Warszawie.

Prezydenci podpisali deklarację, w której zwrócono między innymi uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę oraz nielegalna aneksja Krymu zmieniły kontekst bezpieczeństwa w Europie. Dlatego - czytamy w dokumencie - Polska i Rumunia mają współpracować w ramach NATO i Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa regionu, bezpieczeństwa energetycznego. Mają też razem rozwijać relacje euroatlantyckie i dalej wpierać europejską drogę państw Partnerstwa Wschodniego, które podpisały umowę stowarzyszeniową z Unią.

Jeszcze dziś prezydent Rumunii spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu. Jutro będzie rozmawiał z premier Ewą Kopacz.