- W wyniku zmian, których dokonuje Platforma Obywatelska, sędzią Trybunału Konstytucyjnego - z całym szacunkiem - będzie mógł zostać ochroniarz, dlatego, że będzie wystarczyło mieć doświadczenie w zakresie stosowania prawa, nawet ochroniarz musi takie doświadczenie mieć - wyjaśniał polityk PiS.

Reklama

Poseł Kownacki krytycznie ocenia również rozstrzygnięcie przetargu na śmigłowce dla wojska. MON wybrało helikopter Caracal, oferowany przez francuskie konsorcjum Airbus Helicopters. Zdaniem posła, swoją szansę straciła tutaj Bydgoszcz.

- Dysponuje tylko i wyłącznie ofertą offsetową firma AgustaWestland, która proponowała produkcję śmigłowców w Świdniku, z tej oferty offsetowej wynikało, że minimum 100 milionów euro miało trafić do zakładów WZL-2 w Bydgoszczy - podkreślał Bartosz Kownacki.

Śmigłowiec Caracal przeszedł pozytywnie sprawdzenia, jakim poddała go specjalna komisja powołana przez resort obrony.

Maszyna była testowana przez kilkanaście dni w bazie wojskowej w Powidzu.

Teraz rozpoczną się negocjacje umowy offsetowej. Jeśli Francuzi spełnią oczekiwania strony polskiej, na przełomie sierpnia i września kierownictwo MON podpisze umowę na dostawy śmigłowców. Pierwsze maszyny pojawią się w naszym kraju za dwa lata. Dostaną je wojska specjalne.