W skardze, skierowanej do rzecznik Emily O'Reilly, Ryszard Legutko napisał, że Donald Tusk naruszył w ten sposób co najmniej dwa artykuły Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji dotyczące nadużywania uprawnień oraz bezstronności i niezależności.

Reklama

Przewodniczący delegacji PiS w PE zaapelował do Europejskiej Rzecznik Spraw Obywatelskich o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie.

Chodzi o wystąpienie Donalda Tuska z 15 maja w Gdańsku, kiedy otwarcie wyraził poparcie dla urzędującego prezydenta, mówiąc m.in.: Bronisław Komorowski był, jest i mam nadzieję będzie dobrym prezydentem, ale może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

Przewodniczący Tusk dalej wspierał kandydata mówiąc, że przez pięć lat prezydentury dużo osiągnął i nie jest człowiekiem-zagadką. Ponadto Donald Tusk odniósł się też do nadchodzącej debaty prezydenckiej Andrzeja Dudy z Bronisławem Komorowskim. Były premier dodał, że nie ma wątpliwości co do przewagi i zalet Bronisława Komorowskiego - napisał Ryszard Legutko.

Europoseł wskazał, że zgodnie z art. 5 Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji urzędnik przy rozpatrywaniu wniosków jednostek i przy podejmowaniu decyzji (...) zapewni przestrzeganie zasady równego traktowania.

Punkt 3 informuje, że Urzędnik powstrzyma się w szczególności od wszelkiego nieusprawiedliwionego nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na (między innymi) przekonania polityczne.