Szefowa rządu poinformowała również, że jeszcze trwają rozmowy ministra skarbu i pełnomocnika do spraw restrukturyzacji górnictwa.

Reklama

Ten program, który był tworzony przez długie miesiące, który był konsultowany z ministrem finansów, ale również przy obecności ministrów gospodarki i skarbu, został dzisiaj zaakceptowany przez stronę związkową - powiedziała Ewa Kopacz.

Jak mówiła, filarami programu restrukturyzacji kopalń jest ochrona miejsc pracy i szukanie nowych rynków zbytu dla węgla. Premier skrytykowała również PiS.

Jeśli ktokolwiek powinien przeprosić górników, to ci, którzy nie chcieli głosować nad ustawą o restrukturyzacji górnictwa - podkreśliła Ewa Kopacz.

Jak zaznaczała, te rozwiązania to ochrona 50 tysięcy miejsc pracy w sektorze wydobywczym i dziesiątek tysięcy ludzi współpracujących z kopalniami.

Jutro, szefowa rządu po posiedzeniu swojego gabinetu przedstawi szczegóły rządowego programu dla Śląska. Ewa Kopacz zdradziła też, że jedno z kolejnych posiedzeń rządu odbędzie się w Łodzi, gdzie ma zostać przyjęty regionalny kontrakt w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.