Rzeczniczka sztabu wyborczego PO Joanna Mucha, na podstawie doniesień mediów zarzuciła PiS-owi, że chce wprowadzić w Polsce "system opresyjny". Miałaby o tym świadczyć między innymi wypowiedź byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego, który mówił o konieczności wprowadzenia okresowych badań wariografem oraz badania próbek moczu dla sędziów i prokuratorów.

Reklama

Elżbieta Witek zaprzeczyła. Zapewniła, że w programie Prawa i Sprawiedliwości, który zostanie zaprezentowany przy końcu kampanii, po zakończeniu wszystkich debat, na pewno nie będzie badania wariografem ani sprawdzania próbek moczu. - To rzecz, której nigdy w naszym programie nie było - podkreśliła rzeczniczka PiS.

Joanna Mucha cytowała też Zbigniewa Ziobrę, który miał powiedzieć, że trzeba znaleźć sposób aby z niektórymi sędziami "porozmawiać inaczej, za ich chamstwo i butę".

Elżbieta Witek powiedziała, że PiS opowiada się za tym by oświadczenia majątkowe sędziów były jawne i by odpowiadali tak samo jak inni za wykroczenia drogowe.

Zbigniew Ziobro potwierdził, że kwestia kultury niektórych sędziów jest - jego zdaniem - głównym problemem wymiaru sprawiedliwości. Dlatego Solidarna Polska proponuje zmianę postępowania dyscyplinarnego: odebranie korporacji możliwości rozstrzygania nadużyć służbowych, w tym naruszenia godności zawodu sędziego i powierzenie rozstrzygania w tej sprawie czynnikowi społecznemu, czyli obywatelom.

Ziobro powiedział, że jego partia chce, aby w Polsce powstały sądy przysięgłych na wzór amerykański, tak aby korporacyjna solidarność nie brała góry nad odpowiedzialnością za stan sędziowski. Ziobro dodał, że podczas paneli eksperckich w Katowicach często dochodziło sporów i były przedstawiane poglądy sprzeczne. Jako przykłady podał kwestię ponownego połączenia Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości czy opodatkowania banków.

Podczas trzydniowej Konwencji Programowej PiS i zjednoczonej w dniach 3-7 lipca odbyło się kilkanaście politycznych paneli głównych oraz kilkadziesiąt paneli specjalistycznych, w których uczestniczyli eksperci - praktycy i teoretycy - reprezentujący różne dziedziny nauki oraz gospodarki oraz różne poglądy.