W sprawie Ukrainy dla prezydenta najważniejsze będą dwa elementy. Po pierwsze - Polsce zależy na pokoju na Wschodzie. Po drugie - działanie na rzecz wsparcia Ukrainy w jej reformach wewnętrznych, po to, żeby Ukraina była traktowana jako partner - mówi Szczerski w wywiadzie dla "SE".

Jak będzie wyglądać polityka Andrzeja Dudy wobec Niemiec? - Prezydent będzie prowadził politykę realistyczną. Niemcy są dziś dla Polski partnerem strategicznym. Uznajemy ich rolę w Europie i świecie atlantyckim. Rolę zarówno ekonomiczną, jak i polityczną. Chcemy utrzymać przyjazne relacje z Niemcami, bo to zwyczajnie leży w naszym żywotnym interesie - mówi prezydenckie minister.

Z Niemcami możemy rozmawiać jak przyjaciele. Od tego jest właśnie dyplomacja - dodaje Szczerski.

Według Szczerskiego, prezydent chce większych gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO i większej obecności paktu w Europie Środkowej i w Polsce. - Chcemy, aby szczyt w Warszawie w 2016 r. wyznaczył nowe strategiczne zadania dla Sojuszu. Szczyt w Warszawie powinien przynieść rozwiązania trwałe, systemowe. Konieczność zwiększenia obecności Sojuszu w Europie oraz wzmocnienia gwarancji bezpieczeństwa jest dla nas kluczowa - mówi.

Przepis na UE, to według Szczerskiego zwrot w stronę obywateli. - Należy też wrócić do korzeni, takich jak wspólnota interesów państw członkowskich. Państwa członkowskie powinny móc w większym stopniu wpływać na kształt wspólnej polityki. Europa musi być wspólnotą wolności, zaufania i równości - tłumaczy politykę prezydenta minister.