Reklama

Do Estonii Andrzej Duda udaje się już 23 sierpnia. Data nie jest przypadkowa, gdyż jest to ustanowiony przez Parlament Europejski Dzień Pamięci Stalinizmu i Nazizmu, w datę, która wiąże się z podpisaniem paktu Ribbentrop-Mołotow - powiedział Krzysztof Szczerski. W Tallinie polski prezydent spotka się z prezydentem Estonii, ale także - jak zaznaczył Szczerski - przekaże swoje stanowisko dotyczące wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie oraz o znaczenia Europy środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności naszego kontynentu.

Drugim krajem, do którego uda się Andrzej Duda będą Niemcy. 28 sierpnia w Berlinie spotka się z prezydentem Joachimem Gauckiem oraz kanclerz Angelą Merkel.

15 września w Londynie polski prezydent uczestniczył będzie w obchodach 75 rocznicy bitwy o Wielką Brytanię. Spotka się też z premierem Dawidem Cameronem.

21,22 września w stolicy Turyngii - Erfurcie Andrzej Duda będzie uczestniczył w spotkaniu prezydentów: Niemiec, Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Włoch, Łotwy, Portugalii i Słowenii.

Pod koniec września pojedzie do Nowego Jorku na sesję inaugurującą Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Zaplanowano tam serię rozmów dwustronnych z przywódcami państw pozaeuropejskich. Krzysztof Szczerski poinformował, że obecnie toczą się rozmowy na temat formuły spotkania z prezydentem Barackiem Obamą.

Na początku października prezydent Duda będzie na Węgrzech. Tam weźmie udział w szczycie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Natomiast w listopadzie w stolicy Rumunii - w szczycie NATO wschodniej flanki.
Pod koniec listopada podróż do Chin na szczyt Europa środkowa-Chiny.

Krzysztof Szczerski poinformował też, że obecnie trwają rozmowy dotyczące wizyt prezydenta Dudy w Paryżu i Brukseli oraz ustalanie szczegółów spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.