Platforma Obywatelska chce ukarać związki zawodowe - tak szef SLD Leszek Miller komentuje zapowiedź partii rządzącej, by znieść obowiązek finansowania przez pracodawców etatów dla działaczy związkowych. Etaty miałyby być pokrywane ze składek, płaconych przez związkowców. Leszek Miller uznał w radiowej Trójce, że pomysł jest nierealny, gdyż związki zawodowe nie są w stanie prowadzić skutecznej działalności tylko ze składek. Zdaniem szefa SLD, PO, która co roku świętuje powstanie NSZZ Solidarność, jest obrażona na jej przewodniczącego Piotra Dudę.

Reklama

Według szefa SLD, pomysły PO, przedstawione na sobotniej konwencji partii, są mętne i głupie. Miller skrytykował między innymi projekt zniesienia składek na ZUS, co - według niego - oznaczałoby, że państwo zrywa więź między płacą a emeryturą i odpowiedzialność za ochronę zdrowia obywateli i zapewnienie im godnej starości.

Na sobotniej konwencji szefowa PO Ewa Kopacz zapowiedziała zniesienie składek na ZUS i NFZ oraz wprowadzenie jednolitej stawki podatku PIT na poziomie 10 procent. Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Janusz Lewandowski sprecyzował potem, że 10-procentowa stawka obejmie tylko najmniej zarabiających. Dodał, że nie wiadomo, kiedy to rozwiązanie zostanie wprowadzone. Jak podkreślił, stanie się to dopiero wtedy, kiedy polski budżet będzie mógł to bezpiecznie sfinansować.

Reklama