Reklama

"Niezawisimaja" publikuje fragment wywiadu z byłym prezydentem Polski, który w całości ma ukazać się na początku października.

Lech Wałęsa tłumaczy w nim, że - kompromis między Rosją i Europą będzie możliwy, gdy Rosja będzie gotowa do dialogu, a Europa zacznie liczyć się z rosyjskimi interesami.

Były przywódca Solidarności podkreśla, że chce rozmawiać z Władimirem Putinem na argumenty, a nie przekonywać go do swoich racji. Tłumaczy, że najważniejsze jest, aby obie strony zaczęły prowadzić dialog, a nie monolog.

Reklama

Celem rozmów będzie integracja Rosji z Europą, albo Europy z Rosją jak komu wygodnie - cytuje Wałęsę "Niezawisimaja Gazieta".

Reklama

Odnosząc się do kwestii aneksji Krymu, były prezydent Polski zasugerował pojednanie rosyjsko - ukraińskie, dając Rosjanom radę, aby przestali walczyć z sąsiadami i ich podbijać, a pokazali im piękno i bogactwo swojego kraju.

Rosja może stać się liderem bez przymuszania innych państw - twierdzi Lech Wałęsa. Przekonuje również, że Władimir Putin powinien zaprzestać uprawiania polityki "zwyciężania", a zastosować wariant "przekonywania". W opinii polskiego polityka, Rosja jest Polsce i Europie potrzebna, bo bez niej nie można się ruszyć nawet na krok.