Andrzej Duda mówił też, że dla Polski jednym z najważniejszych wydarzeń w tym roku będzie planowany na lipiec szczyt NATO w Warszawie. Podkreślił, że Polska będzie domagać się wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu na wschodzie Europy.

Reklama

Prezydent zadeklarował przy tym, że Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Polski.

Duda o relacjach Polska-UE

- Polsce zależy na jedności Europy. Będziemy aktywnym i odpowiedzialnym członkiem Unii Europejskiej - przekonywał także prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że Polska chce Unii elastycznej, solidarnej i konkurencyjnej gospodarczo, ale także takiej, która w równym stopniu respektuje prawa wszystkich swoich członków.

- Polska w 2016 roku nadal będzie aktywnym i odpowiedzialnym członkiem Unii Europejskiej, Unii, która dba o traktatowe swobody, a każde z państw traktuje w ten sam sposób i nie stawia ponownie granic pomiędzy krajami. Będziemy wspierać wszelkie działania służące wzmacnianiu jej wewnętrznej solidarności i odpowiedzialności. Ale będziemy też opowiadać się za podejmowaniem decyzji możliwie najbliżej państw członkowskich i ich obywateli, w duchu zasady subsydiarności - mówił Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent nie odniósł się do dzisiejszej decyzji Komisji Europejskiej. Komisja rozpoczęła ocenę praworządności w Polsce. Powodem są kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta mówił, że Bruksela nie ma pełnej wiedzy o tym, jak wygląda sytuacja w Polsce.