Prezydent podkreślał ogromną rolę wspólnoty opartej miedzy innymi na wartościach religijnych w historii.

Reklama

Chociaż tworzymy wspólnoty wyznaniowe, to przez wspólne wartości, tworzymy jedno społeczeństwo, patriotów. Można zobaczyć to zwłaszcza na cmentarzach wojskowych. Nagrobki żołnierzy różnych wyznań przeplatają się tam ze sobą, a oni sami bronili Polski w imię słów: Bóg, Honor, Ojczyzna - podkreślił prezydent.

Życzył zgromadzonym, aby nadal w Polsce tworzyć jedną wspólnotę ludzi religijnych złożoną z różnych wyznań.

W imieniu Kościoła rzymskokatolickiego za życzenia prezydentowi podziękował Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Przypomniał on, że w tym roku będziemy obchodzić 1050 rocznicę Chrztu Polski, który zapoczątkował chrześcijaństwo w naszym kraju, ale też umożliwił wokół tego wydarzenia zbudowanie struktur państwa. Wezwał, aby razem dziękować za ten chrzest. Przypomniał też słowa papieża Franciszka: "Bóg żyje pośród obywateli".

Reklama

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej zrzeszającej inne Kościoły chrześcijańskie prawosławny arcybiskup Jeremiasz przypomniał o wyzwaniach, jakie stają dziś przed Polską w kontekście fali uchodźców w Europie.

Podkreślił, że wierzący w Boga mogą pomóc znaleźć właściwe rozwiązanie tego kryzysu. - Ludzie wierzący dążą do tego, aby być żyć sprawiedliwie. Być ludźmi, którzy mówią prawdę, nic nie upiększając, ale i nie dramatyzując. To nasza propozycja na kryzys migracyjny - mówił

W Pałacu Prezydenckim obecni byli także żydzi i muzułmanie, przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.