Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz informując w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie o powstaniu Stowarzyszenia Endecja powiedział, że ten ruch wypełni niszę, która jest na polskim rynku politycznym. Jak mówił, celem stowarzyszenie jest m.in. krzewienie myśli "wspaniałego polskiego patrioty i męża stanu" - Romana Dmowskiego

Reklama

W skład Stowarzyszenia wejdą posłowie, liderzy opinii, specjaliści z różnych dziedzin oraz eksperci. Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak przekonywał, że Stowarzyszenie ma przekazywać społeczeństwu narodowo-demokratyczne teorie. Dość przepychanek politycznych, zajmijmy się poważnymi sprawami, takimi jak Polska i gospodarka - apelował.

Dziennikarz Rafał Ziemkiewicz powiedział że Stowarzyszenie ma być fabryką elit dla nowej, endeckiej Polski. Jak mówił, celem Stowarzyszenia ma być m.in. zawrócenie Polski ze ślepej ulicy, w jaką została wprowadzona przez plemienną wojnę polityczną, oderwanie polskiej polityki od kulturowych różnic i oparcie polityki na wspólnocie interesów. Stowarzyszenie powstaje też po to, aby państwo stało się państwem, służącym obywatelom - podkreślił Ziemkiewicz.

Polacy muszą krok po kroku odzyskiwać państwo, z rąk elit rządzących, do tego będzie ich formować Endecja (...) Polska musi być dla wszystkich Polaków i to będzie hasło, przyświecające Stowarzyszeniu Endecja - dodał Ziemkiewicz.

Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) powiedział że Endecja będzie głosiła hasło - Polska dla wszystkich Polaków, także dla młodego pokolenia". "Nas, młodych coraz mniej interesuje, ile osób brało udział w marszu KOD czy szopka, którą coraz częściej tworzy PiS. Nas interesuje, aby młodzi ludzie mogli pozostać w Polsce, aby mieli pracę oraz mieszkania własnościowe - zaznaczył Andruszkiewicz.

Poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz przekonywał z kolei, że Stowarzyszenie przywróci endecką szkołę myślenia - jak mówił - wielką spuściznę merytoryczną, ekonomiczną, wojskową i geopolityczną.

Zdaniem Bartosza Józwiaka (Kukiz'15), Stowarzyszenie będzie działało na rzecz krzewienia wizji państwa endeckiego w wymiarze społecznym, jak i politycznym. Chcemy zbudować państwo, w którym tylko zdolności i praca będą powodowały, że będzie się odnosiło sukces, chcemy wyeliminować wszelkiego rodzaju układy i partyjniactwo - podkreślił Józwiak.

Narodowa Demokracja (ND - "endecja") - to obóz ideowo-politycznego, działający od końca XIX. Podstawą ideologii obozu była zasada nadrzędności interesu narodowego, podkreślana przez jego ideologa i współtwórcę Romana Dmowskiego w tekstach "Nasz patriotyzm" oraz "Myślach nowoczesnego Polaka". Po odzyskaniu niepodległości ruch zorganizował się w partię polityczną Związek Ludowo-Narodowy, przekształcony następnie Stronnictwo Narodowe.

Reklama