Jarosław Kaczyński chce, by Lech został błogosławiony. Rozmawiają o tym z biskupami, rozmawiają w Watykanie. Wyczuwają grunt i wzmacniają okołosmoleńską martyrologię – mówił Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Reklama

Zdaniem ks. Stanisława Małkowskiego – zna rodzinę szefa PiS, działa w radzie Solidarni 2010 – nie ma szans na kanonizację ani beatyfikację Lecha Kaczyńskiego. Po pierwsze, bardzo trudne byłoby do udowodnienia, że zamordowanie Lecha Kaczyńskiego, bo uważam, że do tego doszło, było aktem męczeństwa za wiarę. Po drugie, mimo mojego ogromnego szacunku do prezydenta, nie zasługuje on na beatyfikację, ponieważ miał zbyt miękki stosunek do ochrony życia poczętego – uzasadnia w "Super Expressie".

Jak zauważa Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny telewizji Republika, nikt poważny nigdy nie mówił o procesie beatyfikacyjnym. Nawet jeśli przyjąć, że Smoleńsk w pewnych kręgach spełnia rolę parareligii, to od beatyfikacji nie jest parareligia, tylko Kościół – ucina dalsze pytania.

Wieczorem oświadczenie w tej sprawie wydał rzecznik prasowy KP PiS: Ani dziś ani w przeszłości nikt nie podejmował wyżej wskazanych działań, nie ma też jakichkolwiek planów podejmowania ich w przyszłości. Insynuacje na ich temat są, jak wszystko na to wskazuje, już nie pierwszy raz rozpowszechniane przez osoby wrogo nastawione do wszystkiego, co wiąże się z pamięcią Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Jest oczywiste, że dziś ich celem jest skompromitowanie planów budowy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Całe przedsięwzięcie kompromituje jego autorów i jeszcze raz potwierdza, że kampanie skierowane przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu, zarówno w czasie, gdy pełnił funkcję Prezydenta RP, jak i po Jego tragicznej śmierci, prowadziły osoby gotowe sięgnąć po nawet najbardziej haniebne metody działania. Zaangażowanie niektórych mediów w kampanię, traktujemy jako świadome wprowadzenie opinii publicznej w błąd. Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie organy związków dziennikarzy ocenią właściwie inspiratorów i realizatorów kampanii - dodano.