Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w czwartek, że grupa parlamentarzystów jego ugrupowania wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję pierwsza prezes Sągu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Reklama

Grabiec ocenił na czwartkowej konferencji w Sejmie, że mamy tutaj do czynienia z teorią typowo bolszewicką: "dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie". To jest bolszewicki sposób prowadzenia polityki, który nie ma nic wspólnego z zasadami państwa prawa - dodał.

Mamy tutaj do czynienia z typowym działaniem politycznym. PiS chciałaby się pozbyć niezależnego prezesa SN i powołać w to miejsce osobę podległą politycznie decyzjom Jarosława Kaczyńskiego - ocenił poseł Platformy.

Według Grabca na drodze politycznej strategii PiS-u stoi niezależny Sąd Najwyższy i stoją niezależni sędziowie reprezentujący poszczególne szczeble samorządu. Jak podkreślił, po zamachu na Trybunał Konstytucyjny, po podporządkowaniu Trybunału Konstytucyjnego polityce. PiS-u, niezależny Sąd Najwyższy jest najważniejszą zaporą chroniącą polski system sądownictwa od wpływów politycznych.

Reklama

Z całą pewnością, nie ulega wątpliwości - o tym mówią wszyscy prawnicy - procedury związane z wyborem prezesa Sądu Najwyższego są zgodne z prawem - podkreślił Grabiec.

Zapewnił, że PO na politykę zgodzić się nie może. Z całą pewnością będziemy tu wykorzystywać wszystkie środki parlamentarne by udowodnić, że jest to działanie nie mające nic wspólnego z państwem prawa - zapewnił rzecznik Platformy.