Waszczykowski w swoim wystąpieniu na Global Forum w Warszawie podkreślił, że żyjemy w czasach dużej zmienności globalnej, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie Europy i innych rejonach świata jeden kryzys następuje zaraz po drugim.

Reklama

- W Polsce niepokoją nas zwłaszcza ciągłe próby podminowania porządku międzynarodowego. Istnieją silne państwa, które otwarcie rzucają wyzwanie normom - powiedział szef MSZ. - Zwłaszcza nasz sąsiad, Rosja wykorzystuje siłę jako metodę narzucania swojej woli innym suwerennym państwom - podkreślił.

Według niego, Rosja stara się stłamsić zmiany demokratyczne w swoim otoczeniu i odbudować pozycję supermocarstwa nie poprzez siłę przyciągania, lecz przez "zastraszanie, dręczenie, szantaż energetyczny i działania za sprawą sił zbrojnych".

-Rosja postrzega NATO jako organizację wrogą i w myśl tego obiera swoje cele - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Reklama

Jak dodał, Polskę niepokoją także siły ekstremistyczne na Bliskim Wschodzie, punkty zapalne takie jak Korea Północna, Wenezuela i Afryka Subsaharyjska oraz zmiany klimatu.

- Obawiamy się, że Unia Europejska już doświadcza tych zmian, czego przykładem są migracje - ocenił Waszczykowski.

Apelował o współpracę transatlantycką. - Żaden kraj nie jest w stanie poradzić sobie sam z tymi wyzwaniami. Na szczęście mamy do dyspozycji wspaniałe narzędzie jakim jest Sojusz Północnoatlantycki. Nasza wspólnota wartości i interesów rozciąga się po obu stronach Atlantyku - dowodził minister spraw zagranicznych.