Podczas spotkania w Brukseli na szczeblu ambasadorów strona rosyjska zaproponowała, by utworzyć grupę ekspertów, którzy "profesjonalnie i bez emocji" omówiliby realny stosunek sił w Europie.

Reklama

Głównym tematem posiedzenia był rozmowy o manewrach "Zapad-2017" i ćwiczeniach "Trident Juncture".

- Był to pierwszy etap rozmów o tych ćwiczeniach. Ministerstwo obrony (Rosji) przeprowadzi analogiczne rozmowy na forum OBWE (...) - zapowiedział Gruszko.

Reklama

Dodał też, że Rosja bierze udział w rozmowach na ten temat, aby "zakończyć spekulacje i (...) bezpodstawne oskarżenia pod swym adresem".

Po aneksji Krymu przez Rosję, uznaną za nielegalną przez społeczność międzynarodową i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Rada NATO-Rosja, powołana jako forum dialogu w 2002 roku, została wówczas zawieszona. Jej spotkania na szczeblu ambasadorów wznowiono dopiero w 2016 roku; odbyły się wtedy trzy spotkania - w kwietniu, lipcu i grudniu.

W marcu 2017 roku szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO generałem Petrem Pavlem m.in. o perspektywach wznowienia współpracy wojskowej. W tym roku spotkanie Rada NATO-Rosja odbyło się już 30 marca w Brukseli.