Poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) miałby zastąpić Ryszarda Czarneckiego, który został odwołany z funkcji wiceszefa PE. Ostateczne decyzje ws. Krasnodębskiego mają zapaść po porozumieniu z wszystkimi formacjami, które wchodzą w skład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). "Jeśli będzie przedstawiona kandydatura prof. Krasnodębskiego, to politycy PO zagłosują za Polakiem" - odpowiedział Schetyna, pytany przez "Rz", czy europosłowie PO poprą Krasnodębskiego.

Reklama

Przewodniczący PO poinformował też, że jego partia przygotowuje nowelizację ustawy o IPN". "Będę prosił prezydenta Dudę o to, żeby wsparł naszą inicjatywę" - dodał. Pytany, czy planuje spotkanie z prezydentem odpowiedział, że będzie chciał się z nim spotkać "po powrocie prezydenta z Korei". "Liczę, że poprze projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO" - mówił w wywiadzie. Jego zdaniem "prezydent, nie wetując ustawy o IPN, zaszkodził nadzwyczaj poważnie polskiej racji stanu".

Zdaniem Schetyny "dzisiaj polska pozycja na arenie międzynarodowej rozsypuje się jak domek z kart". "Domagamy się od rządu przedstawienia informacji w Sejmie o tym, co Polska Fundacja Narodowa zrobiła w sprawie ratowania dobrego imienia Polski w trakcie konfliktu polsko-izraelskiego" - mówił. Dodał, że PO w poniedziałek złoży wniosek w tej sprawie. "PiS i spółki zmuszane do wpłacania pieniędzy na PFN powinni się wytłumaczyć z efektu składek" - uważa lider PO.

Lider PO przewiduje też, że "wiosną wróci czas masowych protestów" Polaków przeciwko polityce rządu. "W maju będzie nasz Marsz Wolności" - mówił dodając, że będą także "inne marsze protestu przed wyborami samorządowymi".