We wtorek odbywa się plenarne posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju dotyczące przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. Przedstawione zostały na nim propozycje 15 pytań referendalnych.

Reklama

- Osobiście do tej pory uważałem, że tych pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś ten projekt obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłem do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego że chcę, aby Rada ten problem przedyskutowała - powiedział prezydent Duda na początku spotkania.

- Mamy jeszcze czas - dodał. Przypomniał, że rozporządzenie zarządzające referendum publikuje się na co najwyżej 90 dni przed referendum, zaś Senat musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie referendum i ma na to 14 dni. - Biorąc także pod uwagę realia publikacji, powiedzmy sobie otwarcie, nie wyobrażam sobie złożenia wniosku wcześniej, niż po 20 lipca. To jest najwcześniejszy termin - zapowiedział Duda.

Według prezydenta najpóźniejszy termin złożenia wniosku "biorąc pod uwagę realia i zostawienie czasu dla Państwowej Komisji Wyborczej na przygotowanie", to początek września.

Reklama

- A więc chwila czasu jeszcze jest. I chciałbym, aby Wysoka Rada pochyliła się nad tymi propozycjami pytań, dlatego że ostateczne pytania będą wtedy, kiedy będzie składany wniosek. Do momentu składania wniosku jeszcze wszystkie propozycje co do modyfikacji, czy jakichś ewentualnie nawet innych pytań, mogą być rozpatrywane. Choć ja uważam, że wszystkie te najistotniejsze kwestie, obszary, które pojawiały się w dyskusjach, są poruszone w zakresie tych 15 pytań - mówił prezydent.

Oto pełna lista pytań:

Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem nowej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej?

Tak nie

Zmiany konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej?

Tak nie

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem obowiązku przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmiany w konstytucji?

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Narodu jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1 mln obywateli.

Czy jest Pani/Pan odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji kultury i narodowej tożsamości?

Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny polegającego na wprowadzeniu nienaruszalności praw nabytych jak przypadku świadczenia 500 plus?

Reklama

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony do emerytury dla kobiet od 60 roku życia i dla mężczyzn od 65 roku życia ?

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej?

Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w konstytucji TP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

Czy jest Pani Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w NATO?

Czy jest Pani/Pan zza zagwarantowaniem w konstytucji szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

Czy jest Pani{Pan za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi?

Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom osobom niepełnosprawny i w podeszłym wieku?

Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału terytorialnego na gminy powiaty i województwa?