Rzecznik SN został zapytany podczas piątkowego briefingu, jak prof. Gersdorf odnosi się do zawiadomienia z Kancelarii Prezydenta, że z dniem 4 lipca 15 sędziów przechodzi w stan spoczynku, w tym również ona.

Reklama

Zespół prasowy SN poinformował wcześniej, że do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do 15 sędziów, w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf; prezydent zawiadamia sędziów o przejściu w stan spoczynku.

Laskowski podkreślił, że prezes Gersdorf "nie zmienia stanowiska". - Stoi na stanowisku, że jej kadencja (I prezes SN) wyznaczona została wiadomo do kiedy przez konstytucję - podkreślił. Dodał, że teraz Gersdorf zamierza udać się na urlop. - Dzisiejszy jej dzień, to był jej ostatni dzień urzędowania przed urlopem i od poniedziałku będzie na urlopie, który nie wiem, kiedy się skończy - dodał rzecznik SN.

Dopytywany, czy Gersdorf podpisała jakieś pisma urzędowe po 3 lipca odparł, że "z tego, co wie nie podpisywała żadnych pism urzędowych". Przyznał, że prowadziła ona m.in. kolegium Sądu Najwyższego, przyjmowała gości i rozwiązywała "najróżniejsze problemy natury organizacyjnej".

Odnosząc się do pism, które otrzymali sędziowie, którzy według przepisów przechodzą z dniem 4 lipca w stan spoczynku powiedział: - Zwracam uwagę, że tym razem, po tych różnych dyskusjach medialnych i różnych stanowiskach Kancelarii Prezydenta, pan prezydent powołał się na art. 39 (ustawy o SN) i osobiście podpisał każdy z tych dokumentów. Ma to więc inny walor, niż dotychczasowe pisma, które podpisywał pan Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta) zawiadamiając o stanowisku ogólnie.

My się nie godzimy z tą interpretacją i uważamy, że ta ustawa jest w tym zakresie sprzeczna z konstytucją, ale respektujemy jej postanowienia, respektujemy dekrety prezydenta - powiedział Laskowski.

W zeszłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę mówiącą, że sędzia Gersdorf pozostaje, zgodnie z Konstytucją RP, I prezesem SN do 30 kwietnia 2020 r.

Reklama