Gdyby eurowybory odbyły się dziś, wygrałaby je Koalicja Europejska z 35 proc. poparcia, przed PiS z 33 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: Wiosna Biedronia z 11 proc. i Kukiz’15 z 7 proc. Pod progiem znalazłaby się Koalicja Lewica Razem z wynikiem 4 proc. oraz Konfederacja (Korwin-Mikke, Braun, Liroy, Narodowcy) z 3 proc. poparcia - pisze wyborcza.pl.

Reklama

Przeliczając to na 52 przypadające Polsce mandaty w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska zdobyłaby ich 22, PiS – 20, Wiosna – 6, a Kukiz’15 – 4.

"To pierwszy sondaż renomowanej pracowni, który przewiduje przegraną PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego" - podkreśla wyborcza.pl. Doprecyzowuje, że "w wadze superciężkiej Koalicja Europejska wygrywa z PiS, w wadze średniej Wiosna Biedronia pokonuje Kukiz’15, a w wadze piórkowej Koalicja Lewica Razem wygrywa ze skrajnie prawicową Konfederacją".

Poparcie dla PiS w miastach powyżej 500 tys. spadło od września ubiegłego roku z 27 proc. do 16 proc.! Partia rządząca przegrywa tam nie tylko z Koalicją Europejską, która osiąga w największych miastach 36 proc., ale też z Wiosną Biedronia, która dostaje 21 proc. Wśród wyborców w wieku 18-34 lat spadek poparcia dla PiS jest równie duży: z 23 do 13 proc. Tu wygrywa KE (24 proc.) przed Biedroniem (22 proc.) i Kukiz’15 (18 proc.). PiS jest na czwartym miejscu w tej grupie wiekowej.

Reklama

Badanie przeprowadzono już po konwencji PiS, na której Jarosław Kaczyński ogłosił pakiet obietnic socjalnych, tzw. piątkę Kaczyńskiego.