Mucha pytany o możliwą wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce odpowiedział, że jest kilka propozycji dat i trwają ostateczne ustalenia.

Reklama

- Taka wizyta jest prawdopodobna w czerwcu - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta. - Taka wizyta mogłaby mieć miejsce czy to w czerwcu, czy w późniejszym terminie, polska strona takie propozycje składała - dodał.

Wiceszef kancelarii prezydenta pytany, czy została już zamknięta lista gości zaproszonych na uroczystości 1 września z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, odpowiedział, że zaproszenia zostały już wysłane. Mucha podkreślił, że podczas tworzenia listy przyjęto klucz związany z uczestnictwem w NATO, członkostwem w UE i współpracą w ramach formatu Partnerstwa Wschodniego.

Dopytywany o brak zaproszenia dla prezydenta Rosji Władimira Putina, Mucha odpowiedział, że Rosja nie uczestniczy we wspomnianych formatach.

O możliwych terminach wizyt Macrona w Polsce pisały m.in. dzienniki "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna".

WIĘCEJ CZYTAJ O TYM W TEKŚCIE "DGP" >>>>>>

"RP" w minionym tygodniu pisała, że prezydent Francji miał złożyć wizytę w Polsce w dniach 8-9 kwietnia, jednak "z Warszawy przyszedł sygnał, że lepiej będzie, jeśli francuski przywódca pojawi się nad Wisłą dopiero w czerwcu". Według dziennika powodem miała być obawa, że Macron "wykorzysta swój pobyt do krytyki ekipy PiS i wsparcia Koalicji Obywatelskiej"

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP powiedział, że zgodnie z intencją strony francuskiej, aby wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce odbyła się w pierwszej połowie roku, strona polska zaproponowała dwa terminy w tym okresie i czeka na ich potwierdzenie.

Reklama