W liście, który w piątek został udostępniony dziennikarzom, szef PO Grzegorz Schetyna zaznacza, że debata powinna służyć temu, by Polacy otrzymali odpowiedź na "podstawowe dla Polski pytania".

Reklama

Lider PO chce, by prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział na trzy pytania: "Czy formacja, której Pan przewodzi, przestanie łamać standardy demokratyczne, które są warunkiem członkostwa w europejskiej wspólnocie"; "Czy potraficie odzyskać dla Polski pieniądze, które przegraliście w dotychczasowych negocjacjach nad przyszłym budżetem Unii?"; "Czy zagwarantujecie, że zerwiecie sojusze z siłami skrajnymi, które w przymierzu z Rosją Putina dążą do rozbicia Unii Europejskiej od środka?".

Schetyna oczekuje także, by Kaczyński wypowiedział się o "niegodnym traktowaniu" przez PiS nauczycieli. "Informuję Pana, że w czysto teoretycznej dziś kwestii terminu przyjęcia waluty euro różnimy się najmniej" - podkreślił lider PO.

List to odpowiedź na podobną inicjatywę prezesa PiS. Jarosław Kaczyński poinformował w środę, że wysłał do szefów najważniejszych formacji parlamentarnych - do przywódcy Koalicji Europejskiej Grzegorza Schetyny i lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza - projekt deklaracji, którą sam już podpisał.

Jak wyjaśnił, jest to deklaracja partii i koalicji ponad podziałami politycznymi, ponieważ odnosi się do interesów finansowych państwa i polskich obywateli. "Chodzi o to, żeby wszystkie te formacje, łącznie z naszą, zagwarantowały, że w Polsce nie będzie wprowadzone euro, zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw, które leżą na zachód od naszych granic. Tutaj punktem odniesienia są przede wszystkim Niemcy" - zaznaczył prezes PiS.

Schetyna zapowiedział w piątek na konferencji prasowej, że jest gotowy, aby powiedzieć, co myśli na temat wprowadzenia euro opinii publicznej i prezesowi Kaczyńskiemu twarzą w twarz w bezpośredniej debacie. Zawsze kampania wyborcza, wybory, czas przedwyborczy jest czasem na debatę, na zderzenie opinii, na pokazanie prawdziwych stanowisk partii, które reprezentujemy - podkreślił lider PO. Jestem do takiej debaty gotowy - oświadczył Schetyna.

Podkreślił też, że to nie jest tylko kwestia wejścia do strefy euro, to kwestia praworządności, demokracji, budżetu europejskiego - wyjaśniał Schetyna propozycję, by odbyć z Jarosławem Kaczyńskim debatę.

Reklama

Przed wyborami europejskimi Polacy muszą wiedzieć, jaki mają wybór, czy chcą wybrać Koalicję Europejską czy PiS, który doprowadza do Polexitu i wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej, o tym chcę rozmawiać. Jak prezes chce, bym się odniósł do kwestii strefy euro, to ja chce powiedzieć, rozmawiajmy o wszystkim co najważniejsze - wyjaśniał lider PO.