Jaki pytany był w TVN24, czy PiS ma kandydata na szefa Parlamentu Europejskiego. Zobaczymy, jaka stworzy się koalicja - powiedział. Pracujemy nad tym, aby zbudować większość w Parlamencie Europejskim - dodał. Może się okazać, że akurat nasza frakcja będzie kluczowym elementem układanki koalicyjnej. Nie ukrywam, że na to liczymy i na to jest duża szansa - podkreślił.

Reklama

Uważam, że (Beata Szydło - PAP) byłaby dobrym szefem Parlamentu europejskiego. Natomiast jest jeszcze za wcześnie - zobaczymy jakie będą układanki - mówił Jaki.

Dopytywany, kto mógłby zostać polskim komisarzem w Komisji Europejskiej zapewnił, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma wielu bardzo dobrych kandydatów. Naturalnym jest oczywiście pani premier Beata Szydło, ale mamy wielu innych wielu parlamentarzystów europejskich również - dlatego zobaczymy - powiedział. Podkreślił, że jest przekonany, iż Szydło dałaby sobie radę na fotelu komisarza.

Pytany o swoją przynależność partyjną powiedział, że niewykluczone, iż wróci do Solidarnej Polski, z której wypisał się podczas kampanii wyborczej na prezydenta Warszawy. Powiedział, że ma kandydata na swojego następcę w resorcie sprawiedliwości i jednocześnie szefa komisji badającej warszawską reprywatyzację nieruchomości. Nie chciał jednak zdradzić, kogo ma na myśli. Przypomniał, że nie on, a inne osoby będą decydowały o obsadzie wakatu po nim, a swoja dymisję z obu stanowisk złoży w przyszłym tygodniu.

Jaki został wybrany z listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim z wynikiem 258 tys. 366 głosów.