Na pewno nie jest nim miejsce Jarosława Kaczyńskiego, który wystartuje z Warszawy. Natomiast premier Mateusz Morawiecki miałby wystartować z okręgu katowickiego, jak pisaliśmy wcześniej w DGP, choć pod uwagę brany był także Wrocław i świętokrzyskie.

Reklama

W tym ostatnim województwie jedynką PiS ma być, tak jak cztery lata temu, Zbigniew Ziobro - lider Solidarnej Polski. Drugi koalicjant PiS - Jarosław Gowin - ma wystartować z Krakowa. Ale Gowin ma startować z ostatniego miejsca na liście, bo jedynką ma być tam Małgorzata Wassermann.

Wicepremier Piotr Gliński ma ponownie prowadzić listę PiS w Łodzi.

Natomiast zaskoczeniem jest już lista kolejnego wicepremiera Jacka Sasina, który poprzednio startował w warszawskim obwarzanku. Tym razem ma poprowadzić listę PiS na lubelszczyźnie. Sasin ma być jedynką w okręgu nr 7 w Chełmie, natomiast numer jeden na lubelszczyźnie ma być Sylwester Tułajew. Stąd odeszły do europarlamentu dwie znane posłanki: Elżbieta Kruk i Beata Mazurek.

Jeśli chodzi o innych członków rządu, to dwójka ministrów związanych z Jarosławem Gowinem podzieli między siebie Poznań - tu jedynką ma być Jadwiga Emilewicz oraz Płock -tu nr 1 będzie Łukasz Szumowski. Nie ma zaskoczenia, jeśli chodzi o miejsce szefa MEN. Dariusz Piontkowski to jedynka na Podlasiu. Podobnie jest z Markiem Suskim startującym ponownie z Radomia. Z kolei szefowa resortu Rodziny i Pracy Bożena Borys Szopa ustąpiła miejsca Morawieckiemu w Katowicach, sama ma prowadzić gliwicką listę PiS. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, startuje na Dolnym Śląsku, podobnie jak szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

Antoni Macierewicz ponownie ma startować z Piotrkowa. Na Pomorzu listy PiS mają prowadzić: w Gdańsku Jarosław Sellin, a w Gdyni Marcin Horała. W Lubuskiem jedynką ma być Marek Ast. Wyborczy okręg ma zmienić Joanna Lichocka, która w 2015 roku startowała w Wielkopolski, a teraz ma być jedynką w Sieradzu. W Kaliszu jedynką ma być Jan Dziedziczak.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ma prowadzić listę PIS w Krośnie a sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Rzeszowie. W Nowym Targu jedynką PiS ma być Arkadiusz Mularczyk.

Jak wynika z naszych informacji, to propozycje które mogą się jeszcze zmienić, ale nie należy spodziewać się rewolucji. Tym bardziej, że jak podał portal 300polityka.pl, w sobotę Jarosław Kaczyński ma ogłosić skład list wyborczych.