Dolnośląskie
Tu bój o Senat zdecydowanie wygrała Platforma Obywatelska, która zdobyła siedem z ośmiu mandatów. Jedno miejsce przypadło kandydatowi PiS. We Wrocławiu zwyciężył Leon Kieres, pierwszy szef Instytutu Pamięci Narodowej. Mandat zdobył także Jarosław Duda, który po tych wyborach ławy poselskie zamieni na fotel senatora. Jedynym reprezentantem opozycji z województwa dolnośląskiego będzie Witold Idczak wybrany przez legniczan.

Reklama

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu we Wrocławiu >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Wałbrzychu >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Legnicy >>>

Kujawsko-Pomorskie

Całkowite zwycięstwo Platformy. Wszystkie pięć mandatów dostali kandydaci startujący z ramienia partii Donalda Tuska. W Bydgoszczy wygrał Jan Rulewski, w czasach PRL opozycjonista, a po 1989 roku - trzykrotnie poseł. Tym razem - z powodzeniem - walczył o Senat. W Toruniu najwięcej głosów dostał Andrzej Person, znany dziennikarz sportowy.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Bydgoszczy >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Toruniu >>>

Lubelskie
Tu zwycięstwo notuje Prawo i Sprawiedliwość, które zgarnęło pięć z sześciu mandatów. Najwięcej głosów - prawie 35 procent - zdobył Grzegorz Czelej z PiS. Właściciel wydawnictwa medycznego i lekarz z wykształcenia. On wygrał w Lublinie. W Chełmie z kolei zwyciężył Jerzy Chróścikowski, który był senatorem także dwóch poprzednich kadencji. PO w Lubelskiem reprezentuje tylko Józef Bergier, który w ubiegłym roku wywalczył mandat radnego.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Lublinie >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Chełmie >>>

Lubuskie
Tu do podziału były tylko trzy mandaty. Dwa z nich wędrują do Platformy Obywatelskiej, jeden - do PiS. Największe poparcie - ponad 35 procent głosów - zgromadził Henryk Woźniak z PO. Tylko nieco mniej głosów dostał Stanisław Iwan, także z Platformy. Trzecie miejsce zajął Władysław Dajczak z PiS.

Reklama

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Zielonej Górze >>>

Łódzkie
Tu PO i PiS podzieliły się mandatami niemal po równo. Z siedmiu miejsc cztery przypadły Platformie, a trzy - Prawu i Sprawiedliwości. W Łodzi wygrał Krzysztof Kwiatkowski z PO, który dostał prawie 40 procent głosów. W przeszłości związany m.in. z Porozumieniem Centrum i Akcją Wyborczą Solidarność. W Piotrkowie Trybunalskim i w Sieradzu z kolei wygrali kandydaci PiS - Grzegorz Wojciechowski i Przemysław Błaszczyk.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Łodzi >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Piotrkowie Trybunalskim >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Sieradzu >>>

Małopolskie

W Małopolsce 5:3 wygrało PiS. Kandydaci startujący z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego wygrali w Nowym Sączu i Tarnowie, a także zdobyli jeden mandat w Krakowie. W stolicy regionu trzy miejsca w Senacie wywalczyła PO. Spośród jej kandydatów najwieksze poparcie dostali Stanisław Bisztyga i były marszałek województwa Janusz Sepioł. Z kolei w Nowym Sączu zwyciężył senator Stanisław Kogut, a w Tarnowie - wojewoda małopolski Maciej Klima.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Krakowie >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Nowym Sączu >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Tarnowie >>>

Mazowieckie

W centrum wygrało PiS. Ale zwycięstwo nie było miażdżące. Z 13 mandatów partii Jarosława Kaczyńskiego przypadło 8 miejsc, a PO - 5. W Warszawie ponad 50 procent poparcia dostała Barbara Borys-Damięcka, znana reżyser teatralna i filmowa. Drugie miejsce zajął także związany z filmem Krzysztof Piesiewicz, który razem z Krzysztofem Kieślowskim napisał wiele scenariuszy filmowych. I Borys-Damięcka, i Piesiewicz kandydowali z ramienia PO. PiS zwyciężyło z Siedlcach, Płocku i Radomiu. W Siedlcach wygrał Waldemar Kraska, który w kończącej się kadencji w Senacie zasiadał z ramienia LPR. W Radomiu natomiast wygrał Stanisław Karczewski, lekarz i senator PiS.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Warszawie >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Warszawie tzw. zewnętrznej >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Siedlcach >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Radomiu >>> Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Płocku >>>

Opolskie
W Opolu trzy mandaty podziły między sobą PO i PiS. Platforma dostała dwa miejsca, PiS - jedno. Zwyciężył Ryszard Knosala, rektor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Drugie miejsce zajął Piotr Wach, który w kończącej się kadencji także zasiadał w Senacie, i także z ramienia PO. PiS z Opola będzie w Senacie reprezentował Norbert Krajczy, lekarz z Nysy.





Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Opolu >>>

Podkarpackie
Podkarpacie całe dla PiS. Wszystkie pięć mandatów zdobyli kandydaci z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego. W Rzeszowie zwyciężył Kazimierz Jaworski, który doradzał premierowi Kaczyńskiemu w sprawach wsi. W Krośnie z kolei wygrał Andrzej Mazurkiewicz, w czasach PRL opozycjonista, po 1989 roku - poseł, wiceburmistrz Jarosławia, a także senator.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Rzeszowie >>> Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Krośnie >>>

Podlaskie

Na Podlasiu PO i PiS pogodził Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier i były minister spraw zagranicznych wygrał i zdobył prawie 38 procent poparcia. Cimoszewicz startował jako kandydat niezależny, ale poparła go koalicja Lewicy i Demokratów. To jedyny z nowych senatorów, który nie reprezentuje żadnej z dwóch największych partii. Drugie i trzecie miejsce zajęli kandydaci PiS - Jan Dobrzyński i Bohdan Paszkowski.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Białymstoku >>>

Pomorskie
Tu 5:1 wygrała PO. W Gdańsku dostała trzy, a w Gdyni dwa mandaty. W Gdańsku zdecydowanie wygrał Bogdan Borusewicz z Platformy, który dostał ponad 56 procent głosów. Marszałek Senatu kończącej się kadencji był jedną z wyborczych bomb PO. Wcześniej Borusewicz był popierany przez PiS. W Gdyni zwyciężyła Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS, wcześniej związana m.in. z SKL i PO.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Gdańsku >>> Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Gdyni >>>

Śląskie
Z 13 mandatów aż 10 przypadło na Śląsku Platformie Obywatelskiej. W Katowicach bezapelacyjnie wygrała Krystyna Bochenek z PO, która zdobyła ponad 250 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął Antoni Piechniczek, także kandydat Platformy. Piechniczek, znany trener piłkarski, wcześniej był już radnym z ramienia PO. Trzecie miejsce zajął Bronisław Korfanty z PiS, wnuk przywódcy powstania śląskiego Wojciecha Korfantego.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Bielsku-Białej >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Częstochowie >>> Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Gliwicach >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Rybniku >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Katowicach >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Sosnowcu >>>



Świętokrzyskie

Tu zwyciężyło PiS, które dostało dwa mandaty. PO będzie miało w Senacie jednego reprezentanta z województwa Świętokrzyskiego. Najwięcej głosów dostał Grzegorz Banaś z Prawa i Sprawiedliwości. Za nim uplasował się Michał Okła z PO, a na trzecim miejscu pod względem poparcia jest Adam Massalski z PiS.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Kielcach >>>

Warmińsko-Mazurskie

Na Warmii i Mazurach 3:1 wygrywa PO. Jej kandydaci zdobyli najwięcej głosów i w Olsztynie, i w Elblągu. W największym mieście regionu bezapelacyjnie wygrał Ryszard Górecki, który zdobył prawie 150 tysięcy głosów i wyprzedził drugiego z nowych senatorów z tego okręgu Marka Konopkę o ponad 50 tysięcy głosów. W Elblągu zwyciężył Stanisław Gorzyca, a drugi fotel przypadnie Sławomirowi Sadowskiemu z PiS.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Olsztynie >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Elblągu >>>

Wielkopolskie

Z dziewięciu mandatów senatorów, które rozdzielali Wielkopolanie, osiem przypadło Platformie Obywatelskiej. Jedynym kandydatem PiS, który będzie reprezentował Wielkopolskę, jest Piotr Kaleta wybrany w Kaliszu. W Poznaniu zwyciężył prof. Marek Ziółkowski, który zgromadził 280 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajęła Jadwiga Rotnicka, na którą zagłosowało niespełna 20 tysięcy wyborców mniej.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Poznaniu >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Kaliszu >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Pile >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Koninie >>>


Zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskiem sukces świętuje PO, która zdobyła wszystkie cztery mandaty. W Szczecinie wygrał Krzysztof Zaremba, na którego głos oddało ponad 200 tysięcy wyborców. W Koszalinie z kolei najlepszy wynik zanotowała Grażyna Sztark, za którą opowiedziało się prawie 93 tysiące mieszkańców okręgu.

Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Koszalinie >>>
Tu znajdziesz wyniki wyborów do Senatu w Szczecinie >>>

Oto pełna lista nowych senatorów:

Białystok: Włodzimierz Cimoszewicz (kandydat niezależny), Jan Dobrzyński PiS oraz Bohdan Paszkowski PiS
Bielsko-Biała: Rafał Muchacki PO, Sławomir Kowalski PO
Bydgoszcz: Jan Rulewski PO, Zbigniew Pawłowicz PO
Chełm: Jerzy Chróścikowski PiS, Lucjan Cichosz PiS oraz Józef Bergier PO
Częstochowa: Andrzej Szewiński PO, Czesław Ryszka PiS
Elbląg: Stanisław Gorczyca PO, Sławomir Sadowski PiS
Gdańsk: Bogdan Borusewicz PO, Andrzej Grzyb PO oraz prof. Janusz Rachoń PO
Gdynia: Dorota Arciszewska-Mielewczyk PiS, Edmund Wittbrodt PO oraz Kazimierz Kleina PO
Gliwice: Maria Pańczyk-Pozdziej PO, Andrzej Misiołek PO
Kalisz: Małgorzata Adamczak PO, Mariusz Witczak PO oraz Piotr Kaleta PiS
Katowice: Krystyna Bochenek PO, Antoni Piechniczek PO oraz Bronisław Korfanty PiS
Kielce: Grzegorz Banaś PiS, Michał Okła PO oraz Adam Massalski PiS
Kraków: Stanisław Bisztyga PO, Janusz Sepioł PO, Paweł Klimowicz PO oraz Zbigniew Cichoń PiS
Krosno: Andrzej Mazurkiewicz PiS, Stanisław Piotrowicz PiS
Konin: Piotr Gruszczyński PO, Ireneusz Niewiarowski PO
Koszalin: Anna Sztark PO, Piotr Zientarski PO
Legnica: Tomasz Misiak PO, Jacek Swakoń PO, oraz Witold Idczak PiS
Lublin: Grzegorz Czelej PiS, prof. Ryszard Bender PiS oraz Stanisław Gogacz PiS
Łódź: Krzysztof Kwiatkowski PO, Maciej Grubski PO
Nowy Sącz: Stanisław Kogut PiS, Tadeusz Skorupa PiS
Olsztyn: Ryszard Górecki PO, Marek Konopka PO
Opole: prof. Ryszard Knosala PO, prof. Piotr Wach PO oraz Norbert Krajczy PiS
Piła: Mieczysław Augustyn PO, Piotr Głowski PO
Piotrków Trybunalski: Grzegorz Wojciechowski PiS, Wiesław Dobkowski PiS
Płock: Maria Fetlińska PiS, Eryk Smulewicz PO
Poznań: prof. Marek Ziółkowski PO, Jadwiga Rotnicka PO
Radom: Stanisław Karczewski PiS, Wojciech Skurkiewicz PiS
Rybnik: prof. Antoni Motyczka PO, Tadeusz Gruszka PiS
Rzeszów: Władysław Ortyl PiS, Kazimierz Jaworski PiS, Zdzisław Pupa PiS
Siedlce: Waldemar Kraska PiS, Henryk Górski PiS oraz Krzysztof Majkowski PiS
Sieradz: Przemysław Błaszczyk PiS, Andrzej Owczarek PO oraz Marek Trzciński PO
Sosnowiec: Zbigniew Meres PO, Zbigniew Szaleniec PO
Szczecin: Krzysztof Zaremba PO, Jan Olech PO
Tarnów: Maciej Klima PiS, Kazimierz Adam Wiatr PiS
Toruń: Andrzej Person PO, Jan Wyrowiński PO oraz Michał Wojtczak PO
Wałbrzych: Stanisław Jurcewicz PO, Roman Ludwiczuk PO
Warszawa I: Barbara Borys-Damięcka PO, Krzysztof Piesiewicz PO, Marek Rocki PO oraz Zbigniew Romaszewski PiS
Warszawa II: Łukasz Abgarowicz PO, Piotr Andrzejewski PiS.
Wrocław: prof. Leon Kieres PO, Jarosław Duda PO oraz Władysław Sidorowicz PO
Zielona Góra: Henryk Maciej Woźniak PO, Stanisław Iwan PO oraz Władysław Dajczak PiS