Jak wynika z analizy oświadczeń majątkowych posłów tej kadencji, jaką przeprowadził portal money.pl, najwięcej, bo aż 41 posłów, którzy mają więcej niż milion złotych, zasiada w klubie PO. W Prawie i Sprawiedliwości takich parlamentarzystów jest 23. Niewielu mniej wywodzi się z Lewicy i Demokratów. Choć LiD ma jedynie 53 przedstawicieli na Wiejskiej, aż 16 z nich może się pochwalić ponadmilionowym majątkiem. To najwięcej w stosunku do liczby posłów. Na liście milionerów znaleźli się także dwaj posłowie PSL.

Majątki posłów zostały oszacowane na podstawie danych dostępnych jedynie w deklaracjach majątkowych. Nie był brany pod uwagę majątek nieoszacowany, jak również wszelakie zobowiązania.

Co z tego wynika? Że dopiero na trzecim miejscu znalazł się, uznawany za najbogatszego polskiego parlamentarzystę, Janusz Palikot z PO. Sumując pozycje z jego oświadczenia majątkowego, wynika bowiem, że poseł PO ma ponad 8,5 mln złotych. W rzeczywistości jednak do tej kwoty trzeba także doliczyć udziały w spółkach Żołądkowa S.A. oraz Kresy. I to zapewne one zarządzają pieniędzmi uzyskanymi przez Palikota ze sprzedaży ponad 40 proc. udziałów w Polmosie Lublin za co - według szacunków - otrzymał 80-90 milionów złotych.

Podobnie wygląda sytuacja ministra sportu Mirosława Drzewieckiego. Według złożonego przez niego oświadczenia poza oszczędnościami oraz nieruchomościami jest on także posiadaczem 33 procent udziałów w spółce Moda Star.

A oto 10 najbogatszych parlamentarzystów:

1. Mirosław Koźlakiewicz (PO) - 18 mln 122 tys. zł (482 tys. zł oszczędności)

Głównym składnikiem majątku posła Platformy jest 111 hektarowe gospodarstwo rolne o wartości 10,5 mln złotych oraz dwie fermy drobiu wycenione na 10 mln złotych. Ponadto jest właścicielem 4 mieszkań na wynajem, 300 tysięcy złotych oszczędności i polisy emerytalnej w Comercial Union na ponad 182 tysiące złotych.

2. Roman Kosecki (PO) - 8 mln 580 tys. zł (835 tys. zł)

Dorobił się na piłce. W latach 90. był jednym z najlepszych polskich piłkarzy, który jako jeden z nielicznych grał w liczących się europejskich klubach. Po odejściu na początku lat 90. z Legii Warszawa grał kolejno w tureckim Galatasaray Stambuł, hiszpańskiej Ossasunie Pampeluna, słynnym Atletico Madryt oraz francuskim Nantes. Z tym ostatnim osiągnął swój największy sukces - awans do półfinału Ligi Mistrzów w 1995 roku.

W głównej mierze na majątek Romana Koseckiego składają się nieruchomości. Dom w Konstancinie wyceniany na 3,9 miliona złotych oraz cztery działki o wartości ponad 4,2 miliona złotych. Większość z 835 tysięcy oszczędności poseł PO ma ulokowane w euro i dolarach.

3. Janusz Palikot (PO) - 8 mln 532 tys. zł (1 mln 32 tys. zł)

Niedoszły doktor filozofii, który majątek zgromadził dzięki alkoholom. Najpierw stworzył od podstaw największego na rynku producenta win musujących firmę Ambra. Następnie w 2001 roku kupił Polmos Lublin, producenta słynnej wódki ,,Żołądkowej Gorzkiej", którego akcje w 2005 roku zadebiutowały na GPW. Przed wyborami w 2005 roku wycofał się z działalności biznesowej. Jesienią 2006 roku sprzedał, pozostające w jego posiadaniu akcje Polmosu Lublin.

Obecnie majątek Palikota, to połowa praw do zespołu pałacowo - parkowego w Jabłonnej, udziały w spółce Kresy i Żołądkowa S.A. oraz obrazy i meble o wartości 2,5 miliona złotych.

4. Radosław Sikorski (PO) - 8 mln 10 tys. zł (310 tys.zł)

Sikorski jest jednym z najbardziej znanych polskich polityków. Po raz pierwszy ministrem został w 1992 roku, kiedy w rządzie Jana Olszewskiego objął stanowisko wiceszefa MON. Następnie w latach 1998-2001 był wiceministrem MSZ, a w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskigo sprawował funkcję ministra obrony narodowej. Obecnie szefuje polskiej dyplomacji.

Obok bogatego dossier politycznego Radosław Sikorski jest także bogatym człowiekiem. Jest właścicielem pałacyku na Kujawach, którego wartość wynosi około 6 milionów złotych oraz 170 metrowego mieszkania wycenianego na 1,7 miliona złotych. Ponadto w złotych, euro i dolarach oraz w funduszach inwestycyjnych polskich i amerykańskich ma ulokowane ponad 300 tys. złotych. W rubryce składniki mienia ruchomego Sikorski umieścił motocykl wojskowy z koszem.

5. Andrzej Gut-Mostowy (PO) - 7 mln 681,5 tys. zł (1 mln 11,5 tys. zł)

Na majątek posła PO w głównej mierze składa się osiem działek w Zakopanem. Ich szacunkowa wartość wynosi ponad 6,2 miliona złotych. Andrzej Gut - Mostowy jest także właścicielem domu o powierzchni 230 m. kw., którego wartość wynosi 450 tysięcy złotych. Ponadto dysponuje oszczędnościami w kwocie ponad miliona złotych oraz udziałami spółce, która jest właścicielem hotelu ,,Sabała" przy zakopiańskich Krupówkach.

6. Mieczysław Golba (PiS) - 3 mln 817,6 tys. zł (37,6 tys. zł)

Według oświadczeń majątkowych, Mieczysław Golba jest najbogatszym posłem Prawa i Sprawiedliwości. Na jego majątek składa się przedsiębiorstwo obróbki drewna (3,2 mln złotych), a także dom i mieszkanie wyceniane w sumie na około 0,5 mln złotych. Oszczędności posła wynoszą prawie 38 tysięcy złotych.

7. Andrzej Halicki (PO) - 3 mln 736 tys. zł (286 tys. zł)

Podobnie jak w przypadku większości poprzedników, główny składnik majątku Andrzeja Halickiego stanowią nieruchomości. Poseł PO posiada dom o wartości 2,5 miliona złotych oraz trzy mieszkania, których wartość wynosi 950 tysięcy złotych. Na kontach bankowych parlamentarzysta zgromadził 286 tysięcy złotych.

8. Jan Kamiński (PSL) - 3 mln 500 tys. zł (20 tys. zł)

Główny składnik majątku najbardziej majętnego posła PSL to 44 hektarowe gospodarstwo rolne o wartości około 2 milionów złotych, które w 2006 roku przyniosło prawie 200 tysięcy złotych dochodu. Ponadto Jan Kamiński posiada dom wyceniany na prawie 1,5 miliona złotych.

Posłowi PSL grozi jednak utrata mandatu w związku z naruszeniem konstytucyjnego przepisu, który zakazuje parlamentarzystom korzystania z majątku narodowego. A poseł obok swoich 44 hektarów dzierżawi dodatkowo prawie 130 hektarów od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

9. Adam Wykręt - 3 mln 332,7 tys. zł (30 tys. zł)

Adam Wykręt jest właścicielem piekarni, której wartość wynosi 850 tysięcy złotych oraz czterech innych nieruchomości na łączną kwotę ponad 2,4 miliona złotych. Natomiast na koncie bankowym poseł zgromadził 30 tysięcy złotych.

10. Zbigniew Religa - 3 mln 15 tys. zł (1 mln 965 tys. zł)

Zbigniew Religa to nie tylko słynny kardiochirurg i były minister zdrowia, ale także bardzo oszczędny człowiek. Spośród posłów, jedynie minister sportu Mirosław Drzewiecki ma większe od niego oszczędności. W jednostkach funduszy inwestycyjnych oraz na lokatach złotowych i walutowych profesor Religa odłożył prawie 2 miliony złotych. Ponadto wspólnie z żoną jest właścicielem domu o wartości 900 tysięcy złotych oraz domku letniskowego na działce o powierzchni niemal 1000m. kw. wycenionego na 150 tysięcy złotych.