Posłowie KO informowali w piątek o wynikach interwencji poselskiej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, dotyczącej nieprawidłowości mających, według nich, miejsce w przyznawaniu dotacji naukowych projektom spółki Szumowski Investments.

Reklama

Mamy wrażenie, że na każdym etapie przyznawania środków podmiotom związanym z rodziną Szumowskich dochodziło do nieprawidłowości - powiedział Szczerba.

Polegało to, jak mówił, na "gigantycznym konflikcie interesów": ekspertem i członkiem komisji przyznającej w NCBR środki w ramach "szybkiej ścieżki" był Marcin Szumowski, brat obecnego ministra zdrowia, a ta sama komisja oceniała wnioski spółki, należącej do niego samego i Łukasza Szumowskiego.

To jest sytuacja niebywała - mówił Szczerba. - W tej sprawie zostały wszczęte kontrole na wniosek szefa CBA w rządach PiS - dodał. Sprawa ta jest też, dodał, w prokuraturze od 2016 roku, ale cały czas na etapie postępowania przygotowawczego.

W państwie prawa nie może dochodzić do takich sytuacji, że w sposób niejasny dochodzi do budowania fortun rodzinnych - powiedział Szczerba.

To syndykat dziwnych interesów rodzinnych partii rządzącej - dodawał Joński. - Chcę z tego miejsca zaapelować do polityków PiS, ze szczególnym uwzględnieniem pana premiera Morawieckiego i pana ministra Szumowskiego, aby ujawnili swoje majątki. Niech pokażą to co skrywają, to co zapisali na żonę - powiedział Joński.

Reklama

Dodał, że jako posłowie dowiedzieli się też o innej firmie, powiązanej z rodziną Szumowskich, która otrzymała 24 miliony zł dofinansowania. Nazwę tej firmy posłowie KO mają podać na kolejnej konferencji prasowej, po kontroli w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie udali się bezpośrednio po spotkaniu z dziennikarzami.

W tej sprawie pojawia się bezpośrednio nazwisko pana ministra Łukasza Szumowskiego - powiedział Szczerba. - Mamy do czynienia z największą aferą polityków i ich rodzin w ostatnich latach, z naszej strony zrobimy wszystko, by każda z tych afer została wyjaśniona - powiedział Joński.

Kolejny przykład konfliktu interesów ministra Szumowskiego

W piątek po południu posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński zorganizowali drugą już konferencję prasową w sprawie domniemanego konfliktu interesów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Po zakończeniu kontroli w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowali, że przykładem takiego konfliktu interesów jest przypadek spółki Life Science Innovations, której wspólnikiem była spółka Szumowski Investments.

19 maja 2016 spółka ta startuje w konkursie o grant, dotyczący programu Bridge Alfa, w Narodowym centrum Badań i Rozwoju - mówił Szczerba. - Łukasz Szumowski w tym projekcie występuje w dwóch rolach, z jednej strony jest wspólnikiem spółki, a z drugiej strony w tym konkretnym projekcie jest wskazany jako kluczowa osoba - dodał.Jednak 17 października 2016 roku wniosek ten jest przez NCBR "nie rekomendowany do dofinansowania" - zaznaczył.

Według Szczerby ważnym momentem jest data 24 listopada 2016 roku, kiedy Łukasz Szumowski został wiceministrem nauki; cztery dni po nominacji Szumowskiego spółka Life Science Innovations składa bowiem odwołanie i w sprawie tego konkretnego wniosku następuje zmiana decyzji.

14 lutego 2017 roku NCBR dokonuje zmiany wcześniej podjętej decyzji, dodaje dodatkowe punkty projektowi, za którym stała spółka Life Science Innovations, a której udziałowcem jest Szumowski Investments. I okazuje się, że projekt na kwotę 24 milionów złotych uzyskuje pozytywną rekomendację - powiedział Szczerba.

Według posłów KO Szumowski miał w tym okresie upoważnienie do zastępowania podsekretarza stanu Piotra Dardzińskiego w nadzorze nad NCBR. - Gdyby było tak, że pan minister, wiedząc o tym, że brat składa wniosek, chciał zachować neutralność, nie przyjąłby tej możliwości zastępstwa - przekonywał Joński. Jak dodał, podpisanie umowy następuje 6 marca 2018 roku, czyli w momencie, gdy Łukasz Szumowski jest już ministrem zdrowia. "Ale cały czas jego nazwisko w projekcie istnieje" - zwracał uwagę Szczerba.

9 marca 2018 roku następuje pierwsza zmiana w umowie i prawdopodobnie dopiero wtedy następuje wykreślenie z niej nazwiska Łukasza Szumowskiego - dodali posłowie.

Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki od końca 2016 do początku 2018 roku, kiedy został ministrem zdrowia. B. minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oświadczył w środę, że Łukasz Szumowski, obejmując urząd wiceministra nauki, poinformował go o "biznesowej aktywności swojego brata". "Z powodu potencjalnego konfliktu interesów NIGDY nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" – napisał w środę Gowin na Twitterze.

Sam Szumowski mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP, że będąc w służbie publicznej nie podejmował żadnych decyzji dotyczących działalności zawodowej swego brata. - Wbrew temu, co podają niektóre media, nigdy nie nadzorowałem instytucji, z których firma mojego brata otrzymywała dofinansowanie. Przychodząc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z wicepremierem Gowinem zdecydowaliśmy, że nie będę podejmował żadnych decyzji związanych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z uwagi na działalność badawczą prowadzoną w firmie, z którą związany jest mój brat - powiedział Szumowski.

"Gazeta Wyborcza" podała w poniedziałek, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat - Marcin Szumowski. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments. W czerwcu 2017 roku, kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Szumowski miał pozbyć się udziałów w spółkach, które następnie przejęła jego żona - Anna. Najwięcej, jak podaje gazeta, warte były udziały Szumowskiego w spółce Vestera, czyli 87 tysięcy udziałów, wartych 4 mln 390 tys. złotych.

Spółka Szumowski Investments jest jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics, której prezesem jest Marcin Szumowski. Według ustaleń "Faktu", w latach 2017–2020 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega MNiSzW.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło we wtorek do "Gazety Wyborczej” o sprostowanie treści materiału z 18 maja "Biedny minister i jego bogaty brat. Tysiąckrotny skok biznesów rodziny Szumowskich". "Nieprawdą jest, jakoby minister zdrowia Łukasz Szumowski zbył swoje udziały w spółce Vestera 1 czerwca 2017 r. Minister zbył swoje udziały przed tym, jak w listopadzie 2016 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego" – głosi sprostowanie.

"Nieprawdą jest także jakoby minister Łukasz Szumowski jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego miał w swoich zadaniach nadzorowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łukasz Szumowski nie miał także pełnomocnictwa do wykonywania zadań w tym zakresie" – zaznaczono.