Niedzielski został zapytany we wtorek, na konferencji prasowej "jakie umocowanie prawne będą mieli żołnierze, którzy zostaną skierowani do szpitali, by administrować łóżkami covidowymi"?

Reklama

Minister podkreślił, że "wojsko nie przejmuje szpitali". - To jest pomoc, to nie jest żadne przejmowanie szpitali, to nie jest żaden scenariusz zarządzania komisarycznego. To nie jest ten model. Tu chodzi o wsparcie - oświadczył.

Jak dodał, pomoc wojska wynika z potrzeb sygnalizowanych często przez same szpitale. - Trudno im znaleźć personel, który mógłby uzupełniać dane (dotyczące łóżek covidowych), a my nie chcemy pozwolić na to, by takie zadania sprawowały osoby, które mogą sprawować opiekę nad pacjentami - powiedział Niedzielski

Mówiąc o formalnym aspekcie wsparcia wojska dla szpitali, szef resortu zdrowia powiedział: - To jest forma wsparcia i pomocy. Formalnie możemy to zrobić poprzez polecenie wydane przez wojewodę, ale myślę, że tu odbędzie się to w ramach pewnego uzgodnienia - które jest jeszcze przed nami - z panem ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.