Szef gabinetu prezydenta relacjonował, że podczas pierwszego z serii spotkań, minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił szczegółowo założenia projektu noweli projektu ustawy o SN. Następnie pan prezydent spotkał się z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Jackiem Chlebnym. Na tym spotkaniu pan prezes przedstawił swoje wątpliwości i zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją możliwości orzekania w sprawach dyscyplinarnych przez sądy administracyjne - dodał Szrot.

Reklama

Prezydent spotkał się z m.in. z premierem i marszałek Sejmu

Trzecie spotkanie odbyło się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Uczestnicy tego spotkania zgodzili się z wyrażonym przez prezydenta podczas wczorajszego oświadczenia stanowiskiem, że projektowana ustawa musi być zgodna z konstytucją i nie może stwarzać jakichkolwiek warunków, w których możliwe byłoby podważenie nominacji sędziowskich i statusu sędziów - przekazał prezydencki minister.

Projekt noweli ustawy o SN wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę, ma - według autorów - wypełnić kluczowy kamień milowy ws. KPO. Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także "z urzędu" sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas "testu" o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

"Ten projekt był szczegółowo przedstawiony, punkt po punkcie"

O tym, że w piątek dojdzie do spotkania szefa rządu z prezydentem Andrzejem Dudą informował na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, który mówił także, że przed złożeniem projektu nowelizacji ustawy o SN w Sejmie, Rada Ministrów została poinformowana o jego szczegółach. Odbyło się specjalne spotkanie o godz. 16 we wtorek, na które pan premier zaprosił wszystkich członków Rady Ministrów lub wiceministrów, na którym ten projekt był szczegółowo przedstawiony, punkt po punkcie przez pana ministra Szynkowskiego vel Sęka - powiedział Müller.

Reklama

Dopytywany, czy w taki sam sposób projekt został przedstawiony prezydentowi, Müller przyznał, że skoro Andrzej Duda uznał, że projekt "nie był wystarczająco przedstawiony" to znaczy, że po stronie rządu był popełniony jakiś błąd. Poinformował, że jeszcze w piątek premier Mateusz Morawiecki będzie o projekcie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Apel prezydenta o spokojne i konstruktywne prace nad projektem

Natomiast w czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

W związku z wystąpieniem prezydenta rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że projekt zmian w ustawie o SN, którego pierwsze czytanie miało się odbyć w Sejmie w czwartek po południu, na wniosek PiS został zdjęty z porządku obrad bieżącego posiedzenia Izby. Jak informowano jeszcze w czwartek procedowanie projektu zostanie przełożone na styczeń. Spodziewamy się w tej chwili, że 11 stycznia rozpoczniemy pracę – przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Jakub Borowski